Siedem grzechów głównych (koszulowych)

siedem grzechów głównych

Siedem grzechów głównych (łac. septem peccata capitalia) to – jak możemy przeczytać w Wikipediitradycyjna chrześcijańska klasyfikacja podstawowych grzechów i wad ludzkich, od których wywodzą się wszystkie inne grzechy/wady. (…) Klasyfikacja ta zainspirowała także światową kulturę i sztukę. Tyle Wikipedia. Wspomniana klasyfikacja zainspirowała także mnie, do sformułowania podstawowych wad i wpadek modowych. Dotychczas opisywałem już siedem grzechów marynarkowych i siedem grzechów obuwniczych, dzisiaj pora na siedem grzechów koszulowych. Niektóre grzechy są oczywiste, inne mogą być uznane za dyskusyjne. Mało tego, wydaje się, że grzech numer 6, który mnie bardzo razi, jest przez niektórych uznawany za cnotę. Czarna koszula z czarnym krawatem, najlepiej jeśli założone do czarnego garnituru, są uparcie lansowane przez niektóre firmy odzieżowe oraz podchwytywane przez wielu tzw. celebrytów. Przeważnie pod hasłem: czas zerwać z nudną klasyką. Niestety to zrywanie z klasyką przynosi żałosne rezultaty.

siedem grzechów głównych

siedem grzechów głównych

Kupując koszulę, bardzo wiele osób robi coś, czego nigdy by nie zrobiły kupując jakąkolwiek inną część garderoby: kupuje bez przymierzania! To oczywiście poważny błąd, którego skutkiem jest grzech najpowszechniejszy – noszenie za dużych koszul. Trzeba bowiem wiedzieć, że rozmiarówki większości producentów koszul są zupełnie oderwane od życia. Przykładem jest koszula na zdjęciu powyżej, którą producent (z litości pominę jego nazwę) określił jako koszulę typu slim dla osoby o wzroście 176 – 182 cm i rozmiarze kołnierzyka 40. Założona przez osobę o wzroście 177 cm i rozmiarze kołnierzyka 40, wygląda jak wygląda. Takiej koszuli w żadnym wypadku nie wolno nosić. Niestety wielu mężczyzn uważa, że jeśli zapną guziki mankietów, schowają koszulę do spodni, założą krawat i marynarkę, to wszelkie nadmiary się zgubią. Nie zgubią się; będą widoczne dla postronnych obserwatorów dając złe świadectwo posiadaczowi takiej koszuli. Zielonymi strzałkami oznaczyłem na zdjęciu prawidłowe długości rękawów i samej koszuli oraz prawidłowe miejsce wszycia rękawa.

Zbyt obszerna koszula nie tylko wygląda nieestetycznie, ale optycznie dodaje kilogramów jej posiadaczowi. Fałdy tworzące się nad paskiem z nadmiaru materiału, bardzo zdecydowanie pogrubiają. Jednak dobierając obszerność koszuli nie można przesadzić w drugą stronę i wybrać koszuli za ciasnej. Przymierzając ją, trzeba przeprowadzić prosty test: po zapięciu wszystkich guzików należy usiąść i rozluźnić mięśnie. Koszula powinna wtedy przylegać do torsu (dopuszczalny jest też niewielki luz), ale go nie opinać, co znaczy, że guziki nie mogą się rozłazić. Taki test jest ważny, gdyż w pozycji stojącej koszula może sprawiać wrażenie odpowiedniej, choć w rzeczywistości jest za ciasna. Poniższe zdjęcia pokazują taką za ciasną koszulę, której za mały rozmiar ujawnia się wyraźnie w pozycji siedzącej. Na kolejnych zdjęciach widzimy koszulę o prawidłowym dopasowaniu.

siedem grzechów głównych siedem grzechów głównych

siedem grzechów głównych

siedem grzechów głównych

Ten grzech można by zakwalifikować jako szczególny przypadek grzechu nr 1, jednak występuje on także w przypadku koszul, których pozostałe wymiary są prawidłowe, dlatego wyodrębniłem go na prestiżowej drugiej pozycji. Powiem nawet więcej: ten grzech występuje zawsze, gdyż rodzimi producenci koszul szyją je zawsze ze zbyt długimi rękawami. Wychodzą zapewne z założenia, że za długie rękawy można bez problemu skrócić, natomiast za krótkich – nie da się wydłużyć. To niewątpliwie słuszna konstatacja, jednak problem polega na tym, że mało kto skraca rękawy zakupionej koszuli. Przecież gdy zapnie się guziki mankietów, to nawet za długie rękawy zatrzymają się na nadgarstku i będą wtedy właściwej długości. Otóż nie będą. Będą trochę za długie lub dużo za długie, w zależności od położenia guzika na mankiecie. Można ewentualnie zmienić jego położenie tak, żeby mankiet ciasno opinał nadgarstek i wtedy rzeczywiście rękaw będzie się kończył we właściwym miejscu. Ale po pierwsze będzie to niewygodne, a po drugie uniemożliwi noszenie zegarka.

siedem grzechów głównych

siedem grzechów głównych

siedem grzechów głównych

Zestaw marynarka + koszula + krawat wygląda elegancko wtedy, gdy wyłogi kołnierzyka koszuli dochodzą do klap marynarki lub się pod nimi skrywają. Mały kołnierzyk stał się bardzo popularny kilka lat temu i jest dopuszczalny w koszulach każualowych, do których nie zakłada się krawata. Natomiast zupełnie nie sprawdza się w zestawach eleganckich; wygląda wtedy źle, wręcz groteskowo. Niestety producenci koszul do garniturów podchwycili trend małych kołnierzyków i zaczęli stosować go w przypadku eleganckich koszul. Była to istna plaga, która na szczęście, ma się ku końcowi. Ale niektórzy producenci ciągle powielają błędny schemat, a poza tym wiele osób ma koszule z małymi kołnierzykami, które nabyli w okresie ich największego triumfu, czyli 2 – 3 lata temu. Więc problem nie znikł i często można go zobaczyć nawet w przemyślanych i dopracowanych stylizacjach.

Koszula z krótkim rękawem noszona do garnituru i połączona z krawatem jest symbolem obciachu równie oczywistym jak skarpetki noszone do sandałów. A jednak ciągle pozostaje naszym narodowym strojem weselnym. Przy czym określenie „do garnituru” jest względne, bowiem wiadomo, że marynarka wędruje na oparcie krzesła zaraz po przyjściu na weselne przyjęcie, po czym pozostaje obciach w najczystszej postaci. Jedyną kwestią sporną może być pozycja w zestawieniu Siedem grzechów głównych; czy aby koszula z krótkim rękawem nie zasługuje na wyższą pozycję?

Okazuje się, że pomysłowość projektantów nie zna granic i potrafią wymyślić coś tak absurdalnego jak koszulę z krótkim rękawem… do smokingu.

Słowa „ozdobniki” użyłem z przekąsem, bowiem elementy, które mam na myśli są ozdobnikami jedynie w opinii projektantów i producentów takich koszul. W rzeczywistości szpecą one koszule i to w bardzo dużym stopniu. Takie elementy jak kontrastowe guziki i obszycia dziurek, podwójne kołnierzyki, wstawki z tkanin w kontrastowych kolorach, zwielokrotnione guziki (istnieją nawet koszule dwurzędowe), naszywki itp. są w złym guście i wyglądają pretensjonalnie. Niestety cieszą się one dużym wzięciem w pewnych środowiskach. Świadczy o tym ogromny wysyp takich koszul na Allegro. Odnoszę wrażenie (chociaż nie liczyłem), że stanowią one większość oferty męskich koszul na tym portalu.

Biała koszula nie bez powodu stała się obowiązkowa w najbardziej eleganckich męskich ubiorach. Obowiązku noszenia białej koszuli nie narzucił żaden modowy dyktator. Wynikła ona z prostej obserwacji, że twarz wygląda najkorzystniej, gdy jest podkreślona białym kołnierzykiem. Twarz okolona ciemnym kolorem, lub – nie daj Boże – czernią, wygląda na zszarzałą i zmęczoną. Nic zatem dziwnego, że biel koszuli nie może być zastąpiona żadnym innym kolorem w ubiorach formalnych (zarówno dziennych jak i wieczorowych), a sprawdza się dobrze także w innych okolicznościach – mniej formalnych. Ale fakt, że coś się dobrze sprawdzało przez lata i weszło do kanonu męskiej elegancji wcale nie znaczy, że nie znajdą się obrazoburcy chętni do obalenia przyjętych zasad. Znaleźli się. I w ten sposób zaczęła się plaga czarnych koszul.

Niestety jest to plaga, która rozszerza się bardzo szybko. Znani celebryci (nie tylko polscy) zakładają czarne koszule w ramach zrywania z nudną klasyką. Czarne koszule noszą członkowie popularnego zespołu Pectus i różni rodzimi styliści, Vistula ubiera w czarną koszulę Roberta Lewandowskiego, dorzucając mu gustowny czarny krawat. Nic dziwnego, że wiele osób (szczególnie młodych) zaczyna postrzegać ciemną/czarną koszulę jako coś eleganckiego a jednocześnie wyrafinowanego. I błędne koło się zamyka. Co nie zmienia jednak faktu, że czarna koszula jest nieelegancka i nie nadaje się do garnituru. Styl widoczny na zdjęciu poniżej proponuję nazwać stylem Alibaba na cześć chińskiego sklepu internetowego, który go intensywnie promuje. Jak widać bardzo skutecznie.

Koszula z łamanym kołnierzykiem to koszula do fraka. Występuje też jej odmiana smokingowa, która od frakowej różni się mankietami. Natomiast koszula taka zupełnie nie nadaje się do garnituru. Niestety często mówi się o niej: „koszula do muchy”, co bardzo wprowadza w błąd. Wiele osób rozumie to w ten sposób, że jeśli chce się założyć muszkę, to koniecznie należy założyć wtedy koszulę z łamanym kołnierzykiem. W takim błędnym przekonaniu utrzymują też bardzo często sprzedawcy w salonach odzieżowych oraz różne sklepy internetowe działające pod szyldem mody ślubnej. Nic zatem dziwnego, że ofiarami błędnego stereotypu padają najczęściej mężczyźni szykujący się do ślubu oraz… do studniówki. Mam nadzieję, że zestawienie: Siedem grzechów głównych (koszulowych), będzie przydatne w unikaniu podstawowych błędów.

57 komentarzy

 1. Michael 04/01/2018
 2. Krzysztof 04/01/2018
 3. Krzysztof 04/01/2018
 4. Slawomir Rutkowski 04/01/2018
  • Jan Adamski 04/01/2018
 5. abc 05/01/2018
  • abc 05/01/2018
 6. Eugeniusz Suchodolski - major rezerwy 05/01/2018
   • Tomek 05/01/2018
    • V 06/01/2018
 7. spokojny 05/01/2018
 8. Bartosz 05/01/2018
  • Jan Adamski 05/01/2018
  • Miro 07/01/2018
 9. Hubert Nizioł 05/01/2018
 10. Chris 05/01/2018
  • Jan Adamski 05/01/2018
   • Chris 06/01/2018
    • Jan Adamski 06/01/2018
     • MarSz 07/01/2018
 11. Misio 06/01/2018
  • Miro 07/01/2018
  • Tomek 09/01/2018
 12. Przemysław 06/01/2018
 13. Przemysław 06/01/2018
 14. Agar i Piżmo 06/01/2018
  • taxus 06/01/2018
  • Miro 07/01/2018
 15. Marek Adamski 07/01/2018
  • Jan Adamski 07/01/2018
 16. Miro 07/01/2018
 17. Mariusz 09/01/2018
 18. Marcus L. Lucullus 10/01/2018
  • Miro 10/01/2018
   • Marcus L. Lucullus 11/01/2018
 19. Blog Ozonee 15/02/2018
 20. Piotr 25/04/2018
  • Jan Adamski 25/04/2018
  • elM 14/05/2019
  • Stach 19/04/2020
   • Jan Adamski 19/04/2020
 21. elM 14/05/2019
 22. Szara_Eminencja 26/06/2019
  • Jan Adamski 27/06/2019
 23. Michał 06/11/2019
  • Jan Adamski 06/11/2019
 24. Paweł 10/12/2019
  • Jan Adamski 10/12/2019
 25. Brzezmic 11/09/2021
 26. Rafał 16/04/2022
  • Jan Adamski 16/04/2022
 27. Piotr 05/07/2023
  • Jan Adamski 05/07/2023

Dodaj komentarz