Kura domowa

kura domowa

Czy można sobie wyobrazić ptaka bardziej prozaicznego i nieciekawego niż kura domowa? Jeśli tak myślicie to jesteście w błędzie, z którego postaram się Was wyprowadzić przy pomocy zdjęć z tego wpisu. Od razu dodam, że nie jestem ich autorem. Jakoś dotąd nie przyszło mi do głowy fotografowanie kur. Bo ja też ulegałem stereotypowi, że kura to żaden obiekt do fotografowania. Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.

Warto wiedzieć, że kura była prawdopodobnie jednym z pierwszych zwierząt udomowionych przez człowieka. Działo się to w Chinach w VI tysiącleciu przed naszą erą. Około 500 lat p.n.e. hodowano kury w Europie, a w tym czasie w Chinach stosowano już sztuczny wylęg. Kura domowa należy do rodziny kurowatych i nie występuje w środowisku naturalnym. Ras kur jest około 300 w tym kury bojowce, kury karłowate czy kury ozdobne. Niektóre z nich charakteryzują się naprawdę pięknym upierzeniem. Najbardziej efektowne upierzenie mają oczywiście koguty, czyli samce. Warto przy tym zauważyć, że koguty… to też kury. Nazwa gatunkowa: kury obejmuje zarówno osobniki płci męskiej, jak i żeńskiej. Jednak przyjęło się, że słowem kury określa się osobniki płci żeńskiej, zaś dla osobników płci męskiej zarezerwowana jest nazwa: koguty.

kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa kura domowa

2 komentarze

  1. Qwerty 10/03/2018
    • Jan Adamski 10/03/2018

Dodaj komentarz