Styl made in Japan: Isao Kato

styl made in Japan

Styl niektórych japońskich dżentelmenów jest na tyle intrygujący i inspirujący, że postanowiłem poświęcić mu dedykowany cykl wpisów pod ogólnym tytułem: Styl made in Japan. Źródłem wiedzy o ikonach japońskiego stylu oraz źródłem zdjęć są ich konta instagramowe, przy czym dokonując wyboru, postanowiłem kierować się raczej oryginalnością stylu, niż popularnością tych osób, przejawiającą się wielką liczbą instagramowych folowersów. Muszę też dodać, że przedstawiam tych dżentelmenów, których sam podziwiam i obserwuję i z którymi utrzymuję sympatyczny kontakt. Nieco ponad miesiąc temu przedstawiłem Kenichiro Urakawę, tym razem bohaterem jest Isao Kato (加藤いさお).

Isao ma 43 lata i jest współwłaścicielem firmy Cento Trenta prowadzącej sklepy z ekskluzywną odzieżą męską renomowanych włoskich marek. Sklepy znajdują się w Tokio i Osace, stąd oba te miasta są miejscem zamieszkania bohatera tego wpisu. Warto dodać, że odległość 553 km pomiędzy nimi pokonuje się ekspresem Shinkansen w dwie i pół godziny. Isao jest pasjonatem mody męskiej i poświęca się jej w pełni. Nawet nie miał do tej pory czasu na założenia rodziny, ale to się wkrótce zmieni; ślub jest planowany na przyszły rok 🙂

Swój styl Isao określa jako mieszankę klasyki z modą współczesną. To brzmi bardzo ogólnie i trochę nieprecyzyjnie, więc wypada dopowiedzieć o włoskich inspiracjach, co widać wyraźnie w kroju marynarek, ale już mniej wyraźnie w kroju spodni; z relatywnie szerokimi nogawkami (to ukłon w stronę tradycji japońskiej). Najbardziej zaskakująca może być długość tych nogawek, które w niektórych stylizacjach opadają na buty i marszczą się u dołu. To wydaje się sprzeczne z japońską tradycją (patrz: spodnie hakama), ale bez wątpienia może się spodobać w pewnym kraju nad Wisłą. Żywiołem Isao są garnitury, szczególnie trzyczęściowe. I trzeba powiedzieć, że wygląda w nich perfekcyjnie, do czego przyczynia się tyle ich idealny krój i doskonałe tkaniny, ile sylwetka Isao, który przy wzroście 183 cm waży 57 kg (sic!).

Isao nie stroni także od garniturów i marynarek dwurzędowych z tradycyjnym układem guzików 6×2. Ciekawa rzecz, że o ile w marynarkach jednorzędowych – także tych z klapami ostrymi – kozerka położona jest wysoko, o tyle w marynarkach dwurzędowych, kozerka jest wyraźnie obniżona. Moim zdaniem daje to bardzo ciekawy efekt vintage. Warto też zwrócić uwagę, że gdy nasz bohater ma na sobie marynarkę dwurzędową, to krawat umieszcza pomiędzy jej połami, co jest bardzo bezpośrednim nawiązaniem do stylu włoskiego. Na jednym ze zdjęć widzimy Isao w dwurzędowej marynarce z zielonego sztruksu, o kroju znacznie odbiegającym od klasycznego. Marynarka jest bardzo krótka, co powinno wyglądać źle wskutek zaburzenia proporcji. Tymczasem wygląda rewelacyjnie i być może jest to najciekawsza stylizacja spośród wszystkich przedstawionych na poniższych zdjęciach. Na ten pozytywny efekt składają się dwa czynniki: przede wszystkim fakt, że marynarka jest bardzo wąska (dopasowana do sylwetki osoby bardzo szczupłej) oraz to, że ma mocno zaokrąglone poły.

Pisząc o stylu Isao Kato nie sposób nie podkreślić wagi jaką stanowią dla niego płaszcze i nakrycia głowy. Najbardziej podobają mi się dwurzędowe płaszcze sięgające poniżej kolan, które do sylwetki Isao bardzo pasują. Ale także inne: czy to kożuch, czy to polo, czy to budrysówka, prezentują się znakomicie. I tylko można sobie zadać pytanie jakby nasz bohater wyglądał w płaszczu zapiętym i w statycznej pozie? W każdym razie w pozie dynamicznej, z rozwianymi połami, wygląda zjawiskowo.

Nakrycia głowy są dwojakiego rodzaju: kapelusze fedora lub kaszkiety w stylu w stylu Peaky Blinders. Te ostatnie nieodparcie kojarzą mi się z nakryciem głowy tytułowego bohatera filmu Brzdąc (The Kid), Charliego Chaplina, z roku 1920. Czy ktoś pamięta jeszcze ten film?

styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan

Końcowy zestaw zdjęć nazwałem Isao i przyjaciele, gdyż bohaterowi dzisiejszego wpisu towarzyszą jego partnerzy biznesowi oraz (na przedostatnim zdjęciu) Franco Mazzetti – jedna z ikon Pitti Uomo. Muszę tu dodać, że sam Isao Kato – stały bywalec Pitti Uomo – jest też jedną z jego ikonicznych postaci, bardzo często fotografowaną. Styl dżentelmenów towarzyszących Isao na poniższych zdjęciach jest także godny zainteresowania i uwagi.

styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan styl made in Japan

7 komentarzy

  1. Krzysztof 06/12/2018
  2. Piotr 07/12/2018
    • Krzysztof 08/12/2018
  3. Wojtek G. 11/12/2018
    • Jan Adamski 11/12/2018
  4. Henryk 13/05/2019
    • Jan Adamski 13/05/2019

Dodaj komentarz