Średnia płaca 10.111 zł miesięcznie

Średnia płaca

Średnia płaca w roku 2018 wyniosła 10.111 zł miesięcznie. Gdzie? W Polskiej Fundacji Narodowej (PFN). Warto zauważyć, że według GUS, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2018 roku, wyniosło 4.585 zł. O zarobkach w PFN można się było dowiedzieć dzięki temu, że w ostatnim dniu roku 2019 fundacja opublikowała swoje sprawozdanie finansowe za rok 2018. Jeśli wysokość płac bulwersuje, to jeszcze bardziej bulwersują inne wydatki PFN. Np. 5,5 mln zł na rejs jachtu o nazwie I love Poland, który jak wiadomo był kompletną klapą – złamany maszt i prawie rok przestoju w amerykańskim porcie.

Najwięcej wydano na promocję Polski za granicą i specjalny projekt realizowany tylko w USA; Polska w Ameryce – łącznie 56,5 mln zł. Szczególnie ten drugi projekt rodzi wiele znaków zapytania, o czym dość szeroko donosiły media pod koniec ubiegłego roku. Według tych doniesień około 20 mln zł wydano na stworzenie stron i profili promujących Polskę, które… nie istnieją (np. na Instagramie: @heartofpoland), a także na organizację spotkań, które… nie miały miejsca. PFN sprawę utajniła, ale dziennikarze Onetu zdobyli informacje – na podstawie amerykańskiego prawa – od White House Writers Group – agencji z którą PFN zawarła umowę. Głośna była też sprawa finansowania przez PFN wyjazdu do USA Edmunda Jannigera – młodego znajomego byłego ministra obrony narodowej. Być może kiedyś te wszystkie sprawy będą dokładnie zbadane.

Ze sprawozdania nie wynika ile kosztowała głośna kampania billboardowa, której celem było zdyskredytowanie polskich sędziów; wydatki na ten cel są zapewne ukryte w jakiejś innej pozycji i nie sposób ich wyodrębnić. Wiadomo natomiast, że wyprodukowanie półtora minutowego spotu z udziałem Mela Gibsona, kosztowało prawie 2,6 mln zł. Czy – i gdzie – spot był emitowany i ile zapłacono za emisję, nie wiadomo.

Przy okazji wydatków PFN warto zwrócić uwagę, że fundacja została utworzona i jest w całości finansowana przez 17 spółek skarbu państwa, m.in.: Orlen, KGHM, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PKP, Tauron i inne. Środowiska prawnicze dość zgodnie wyrażają opinię, że zarządy spółek prawa handlowego, działające na podstawie Kodeksu spółek handlowych, działają niezgodnie z prawem, finansując fundację. Kwota, którą spółki-założyciele mają przekazać na działalność fundacji w ciągu 10 lat, została określona na 633 mln zł. Średnia wychodzi 63,3 mln zł rocznie, jednak w roku 2018 wydano 111 mln. Więcej o sprawozdaniu PFN można przeczytać tutaj lub tutaj.

2 komentarze

  1. Piotr 19/01/2020
    • Jan Adamski 19/01/2020

Dodaj komentarz