Kardynał szkarłatny

kardynał szkarłatny

Kardynał szkarłatny jest mniej więcej wielkości i postury naszego szpaka, ale upierzenie ma od niego znacznie bardziej efektowne. Przy czym istnieje duży dymorfizm płciowy i samice są ubarwione skromniej; szkarłat przestaje u nich dominować, na rzecz brązów i beżów. Także maska – u samców intensywnie czarna – u samic ma kolor brązowy. Kardynał szkarłatny należy do rodziny kardynałów, której przedstawiciele zamieszkują Amerykę Północną i częściowo Środkową. On sam występuje głównie w środkowych i zachodnich stanach USA oraz w Meksyku. W Stanach Zjednoczonych jest tak bardzo rozpowszechniony, że stał się symbolem aż 7 stanów. W swoim logu umieściła go też nasza rodzima firma CD Projekt.

Podstawą diety kardynałów są nasiona, a tylko uzupełnienie stanowią owoce, owady i małe bezkręgowce. To ciekawe o tyle, że pisklęta kardynała żywią się niemal wyłącznie owadami i dopiero po usamodzielnieniu się przechodzą na dietę nasienną. Przysmakiem kardynałów są nasiona słonecznika, dlatego bardzo łatwo jest je zwabić do karmników. Zdjęcia prezentowane w dzisiejszym wpisie pochodzą ze strony Pixabay.

kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny kardynał szkarłatny

Dodaj komentarz