Black Tie Event Florencja 2022

black tie

Zawsze marzyłem o imprezie Black Tie podczas trwania Pitti Uomo, ale nigdy dotąd nie było takiej okazji. Postanowiłem więc sam stworzyć okazję; zorganizować wieczorny event z kodem ubraniowym black tie i zaprosić na niego moich znajomych i przyjaciół – bywalców Pitti Uomo – z różnych stron świata. Samo postanowienie było już połową sukcesu, pozostawały jeszcze drobiazgi: zapewnienie sobie sponsora, który zechce sfinansować przedsięwzięcie, znalezienie i wynajęcie odpowiedniej sali, zorganizowanie cateringu, zapewnienie programu, który będzie atrakcyjny dla gości 😉

Jak łatwo się domyślić, sponsorem została firma BONUS MG, właściciel sklepu internetowego eGARNITUR.pl. Moi czytelnicy doskonale to wiedzą ale dla porządku dodam, że z firmą Bonus współpracuję od kilku lat, m.in. stworzyliśmy wspólnie kolekcję garniturów, nazwaną moim imieniem i nazwiskiem. Nadspodziewanie łatwo udało mi się także znaleźć bardzo atrakcyjne miejsce – renesansowy pałac, stanowiący część kompleksu kościelno-pałacowego, położonego w samym centrum starej części Florencji, w środku trójkąta wyznaczonego przez katedrę Santa Maria del Fiore, ratusz Palazzo Vecchio i kościół Santa Croce. Każdy z wymienionych zabytków znajdował się w odległości około 4-5 minut spaceru od miejsca eventu. Wspomniana nadspodziewana łatwość w znalezieniu miejsca, nie była oczywiście przypadkiem. Ziściła się dzięki mojemu przyjacielowi Valowi, który mieszka we Florencji i pracuje na stanowisku kierownika administracyjnego tego właśnie kompleksu kościelno-pałacowego. Trzeba przyznać, że to absolutnie niezwykły zbieg okoliczności tym bardziej, że Val podszedł do sprawy w sposób bardzo zaangażowany, wręcz entuzjastyczny. Dziękuję VaL.

Black Tie

VaL (to zdrobnienie od imienia Valdecir) – drugi od lewej.

Od zarania pomysłu o evencie miałem świadomość, że poważnym problemem może się okazać zapewnienie frekwencji. Wprawdzie wśród bywalców Pitti Uomo mam bardzo wielu znajomych i przyjaciół (i być może nawet cieszę się wśród nich pewną estymą), ale przecież postawiłem przed nimi zadanie dość trudne: konieczność zabrania ze sobą dodatkowego bagażu: smokingu, koszuli, butów. Kolejny problem wynikał z faktu, że termin eventu ustaliłem na wieczór poprzedzający inaugurację Pitti Uomo – nie chciałem konkurować z licznymi innymi eventami, odbywającymi się wieczorami w dniach targów. Jak można było przewidzieć, kilka osób nie mogło skorzystać z mojego zaproszenia ze względu na przybycie do Florencji dopiero późnym wieczorem. I wreszcie problem Włochów mieszkających poza Florencją: zwykle przyjeżdżają oni na targi dopiero w dniu ich otwarcia – rano. Co zresztą jest logiczne przy sprawnych włoskich kolejach, a także uzasadnione ekonomicznie: bilet powrotny Mediolan – Florencja kosztuje zdecydowanie mniej niż nocleg we Florencji. Mimo tych wszystkich ograniczeń, goście dopisali nadzwyczajnie: planowałem obecność około 50 osób i mniej więcej tyle było obecnych.

Atrakcją, którą zaproponowałem moim gościom, była prezentacja polskich wódek. Omówiłem trzy reprezentatywne typy wódek: zbożową, ziemniaczaną i śliwowicę. Opowiedziałem o różnicach między nimi w smaku i aromacie (np. wyjaśniłem dlaczego 42-procentowa wódka ziemniaczana wydaje się słabsza niż 40-procentowa wódka zbożowa), pokazałem jak wyglądają typowe polskie kieliszki i jak się z nich pije, a prezentację zakończyłem nauką połykania ognia i popijania go śliwowicą (70%). Muszę się pochwalić, że moja prezentacja bardzo się spodobała, a oklaski jakie zebrałem na koniec, były długie, autentyczne i spontaniczne – w żadnym wypadku kurtuazyjne i zdawkowe. Po czym goście ochoczo zabrali się do testowania wódek, ściśle trzymając się omówionych przeze mnie zasad, w tym hasła: „do dna”, którego znaczenie wcześniej wyjaśniłem. Najodważniejsi próbowali połykania ognia, co widać na filmie zamieszczonym na końcu wpisu.

Jeśli chodzi o stroje gości, to niczego nie narzucałem, oprócz ogólnego zdefiniowania kodu ubraniowego jako black tie. Liczyłem na to, że przynajmniej kilku gości podejdzie do tematu w sposób nieszablonowy. I nie zawiodłem się. Chyba najbardziej zadziwił wszystkich Gui, przywdziawszy bath suit (garnitur uzdrowiskowy?), który był popularnym strojem półformalnym na Riwierze Francuskiej (a także w Hollywood), w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Swoją drogą trzeba mieć nie lada odwagę, żeby uszyć sobie na miarę taki właśnie garnitur – nawet gdy się mieszka na Riwierze Francuskiej. Do przeszłości nawiązał także Henrik, który założył smoking tropikalny… odwrócony (spodnie écru/ czarna marynarka/ czarna kamizelka). Pewnie niewiele osób wie, że taki smoking tropikalny był w użyciu w Wielkiej Brytanii, w epoce edwardiańskiej (równolegle ze smokingiem jaki znamy obecnie). Później wyszedł z użycia, a właściwie został wyparty przez układ: czarne spodnie/ marynarka écru/ czarna kamizelka (lub jej brak). Dodam tu, że Henrik – znany też jako Butler (przedstawiałem go bliżej we wpisie mu poświęconym) – jest wybitnym ekspertem w sprawach klasycznej elegancji i historii męskiego ubioru.

Ja wystąpiłem w czarnym smokingu z mojej kolekcji dla eGARNITUR (wskutek różnych perturbacji ciągle nie trafił jeszcze do sprzedaży), koszuli, którą specjalnie na tę okazję uszyłem w Van Thorn, oraz lakierkach Meka. Małgorzata wystąpiła w sukni pochodzącej z pracowni Justyny Ołtarzewskiej.

Po tym wstępie zapraszam do obejrzenia fotorelacji z eventu. Autorem zdjęć jest Piotr Serafin, autorem filmu zamieszczonego na końcu jest Artur Cieślakowski. Dzięki pracy Piotra i Artura (którzy nota bene też wystąpili w smokingach), moja żona Małgorzata miała chwilę oddechu od uciążliwej pracy fotografa. Za to wypadła doskonale w roli gospodyni wieczoru 🙂

Black Tie EventBlack Tie Event

Black Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie Event

Black Tie Event

Black Tie Event

Black Tie EventBlack Tie EventBlack Tie EventBlack Tie Event

17 komentarzy

 1. Karol 27/06/2022
  • Maciek 28/06/2022
 2. Franciszek 27/06/2022
  • Jan Adamski 27/06/2022
   • Krzysztof 27/06/2022
    • Jan Adamski 27/06/2022
    • Franciszek 29/06/2022
 3. Piotr 27/06/2022
 4. Val 27/06/2022
  • Piotr 27/06/2022
 5. Radosław 27/06/2022
 6. T1000 28/06/2022
  • Jan Adamski 28/06/2022
 7. Mik 17/07/2022
  • Jan Adamski 17/07/2022
 8. Piotr 11/08/2022
  • Jan Adamski 11/08/2022

Dodaj komentarz