Urocza sikora modraszka

urocza sikora

Urocza sikora modraszka to jeden z najpowszechniejszych małych ptaków występujących na terenie Polski (w tym także w miastach), a jednocześnie jeden z najładniejszych. Sikory to rodzina bardzo liczna, zasiedlająca półkulę północną aż poza krąg polarny. W jej skład wchodzi 65 gatunków, z czego 6 występuje w Polsce. Nazwa: modraszka wywodzi się od intensywnie niebieskiego koloru fragmentów upierzenia. Najładniej ten niebieski kolor prezentuje się na główkach samców (im starszy osobnik tym kolor jest bardziej intensywny). Trzeba jednak wiedzieć, że młode modraszki – przed pierwszym pierzeniem – nie są tak efektownie ubarwione. Doskonale można to ocenić na podstawie dwóch zdjęć poniżej. Na pierwszym widzimy kilkuletniego samca, na drugim – podlota, czyli młodego osobnika, który już opuścił gniazdo, ale jest jeszcze karmiony przez rodziców. Upierzenie jego główki jest zupełnie szare a nie niebieskie, natomiast policzki są żółte a nie białe.

Modraszki są częstymi gośćmi w moim ogródku przede wszystkim zimą – gdy przylatują do karmników. Bardzo chętnie zjadają ziarna słonecznika oraz wydziobują smalec zmieszany z mielonymi orzechami, z karmnika dzięcioła. Tłuszcz jest zresztą jednym z najważniejszych elementów zimowej diety wszystkich sikor, zaś najpopularniejszym sposobem ich dokarmiania jest wywieszanie za oknem plastrów słoniny. Chyba każdy to kiedyś robił. Jeśli chodzi o zimową dietę to modraszki mają pewną cechę, która odróżnia je od innych sikor. Mianowicie chętnie jedzą jabłka. Na jednym ze zdjęć poniżej widać modraszkę przy jabłku zawieszonym na specjalnym karmniku jabłkowym (powstałym głównie z myślą o kwiczołach i kosach).

Modraszki gniazdują w dziuplach, budkach lęgowych a także różnego rodzaju szczelinach i pęknięciach murów. Niekiedy się zdarza, że zakładają gniazdo nawet w słupkach ogrodzeniowych. W moim ogródku jest budka lęgowa dla modraszek (z otworem wlotowym bardzo małej średnicy, więc nie do wykorzystania przez inne ptaki), w której co roku mają miejsce lęgi – czasami jeden, a czasami dwa. Wśród zdjęć poniżej znajdują się też takie przy otworze wlotowym do budki. Muszę powiedzieć, że uchwycenie modraszki przy otworze wlotowym jest bardzo trudne, gdyż ptak ten jest tak szybki, że przeważnie gdy naciskam spust migawki, modraszka już zdążyła zniknąć we wnętrzu budki. Później kasuję dziesiątki zdjęć pustego otworu wlotowego. Mam jednak na to swoje sposoby dzięki czemu mogę zaprezentować zdjęcia modraszki przy budce.

urocza sikora

urocza sikora urocza sikora

2 komentarze

  1. Darek 02/10/2022

Dodaj komentarz