Dzwońce

dzwoniec_001

Dzwońce to ptaki występujące w miastach i chętnie korzystające z karmników, więc każdy zapewne się z nimi zetknął. Są wyraźnie większe od najpopularniejszych w miastach bogatek i dorównują wielkością wróblom. Upierzenie samców i samic wyraźnie się od siebie różnią; samice są oliwkowoszare, zaś samce żółtozielone. I samce i samice mają żółte paski na skrzydłach. Poza okresem lęgowym przebywają głównie w grupach i stadach, nieraz bardzo licznych.

Dzwońce są bardzo łase na słonecznik, więc jeśli wysypiemy go do karmnika, to na pewno się zjawią. Ciekawe, że łuskane ziarna słonecznika, dzwońce dodatkowo jeszcze łuskają, ściągając z nich cienką, przezroczystą powłokę. Operacja ta wygląda bardzo ciekawie; dzwoniec z niezwykłą wprawą obraca ziarno w swoim masywnym dziobie, aż w pewnym momencie owa powłoka odpada. Tak samo postępują zresztą również grubodzioby, które należą do tej samej grupy co dzwońce – grupy łuszczaków.

Wszystkie prezentowane poniżej zdjęcia dzwońców zrobiłem w moim ogródku – przy karmniku.

dzwonce_01

Samica (po lewej) i samiec dzwońca

dzwonce_02 dzwonce_03 dzwonce_04 dzwonce_05 dzwonce_06 dzwonce_07 dzwonce_08 dzwonce_09 dzwonce_10 dzwonce_11 dzwonce_12

2 komentarze

  1. paweł 17/11/2022
    • Jan Adamski 17/11/2022

Dodaj komentarz