Pada śnieg

pada śnieg

Padający śnieg jest bardzo interesującym tłem dla zdjęć ptaków. W dodatku im więcej jest śniegu, tym więcej ptaków przewija się przez moje karmniki. Ale w ostatnich dniach nie robiłem nowych zdjęć i przygotowując dzisiejszy wpis postanowiłem sięgnąć do zdjęć z lat ubiegłych, wybierając tylko te, z padającym śniegiem. Zatem tytuł wpisu wydawał mi się oczywisty: Pada śnieg. Wolno lecące ku ziemi, duże płatki śniegu, mają w sobie jakąś magię – na ich tle ptaki wyglądają szczególnie uroczo. Ostatnie trzy zdjęcia w zestawie nie są mojego autorstwa – zaczerpnąłem je ze strony Pixabay. Pozostałe zrobiłem w moim ogródku, przy rozstawionych tam karmnikach.

Muszę dodać, że liczba ptaków odwiedzających moje karmniki, z roku na rok się zmniejsza. Około 10 lat temu była to istna plejada gatunków z sikorkami i sójkami na czele. Ale były też mazurki, wróble, kosy, kwiczoły, dzwońce, grubodzioby, zięby, dzięcioły duże, rudziki i kapturki. Te ostatnie w zasadzie nie zimują w Polsce, ale coraz częściej się zdarza, że pojedyncze osobniki postanawiają zaryzykować i pozostać w miejscu gniazdowania. Czy w przyszłości cały gatunek zmieni się z wędrownego na osiadły? Chyba raczej nie, ale zdarzało mi się obserwować samca kapturki przy 20-stopniowym mrozie i radził sobie doskonale.

Ilekroć myślę o padającym śniegu, przychodzą mi na myśl słowa piosenki, którą zapamiętałem z dzieciństwa. Wówczas, na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, była wielkim przebojem, a wykonywała ją Irena Santor. Ale piosenka była znacznie starsza; została napisana w roku 1927 przez Andrzej Własta, muzykę skomponował Zygmunt Wiehler, zaś pierwszym wykonawcą był Marian Rentgen. Jestem pewien, że dziś nikt jej już nie pamięta, więc przypominam fragment, chociaż z ptakami nie ma ona nic wspólnego.

Pada śnieg, puszysty, biały, miękki
Pada śnieg, srebrzysty niby len
W bieli szat królewskie śnią Łazienki
Chwały swej i swej przeszłości sen

Pada śnieg, mkną płatki jak motyle
Ziemia jest jak biały nieba brzeg
Podaj dłoń w tę cichą, jasną chwilę
Wszystko zło przysypie dobry śnieg

pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg pada śnieg

4 komentarze

  1. Emilia 13/06/2023
    • Jan Adamski 14/06/2023
  2. Emilia 14/06/2023
  3. Emilia 14/06/2023

Dodaj komentarz