Miłośnicy owoców

miłośnicy owoców

Wprawdzie mamy już schyłek lata ale postanowiłem sięgnąć do zdjęć zrobionych w czerwcu, żeby pokazać żerowanie szpaków i kwiczołów na czereśni. Zarówno szpaki jak i kwiczoły to miłośnicy owoców, chociaż ich dieta obejmuje także owady i ich larwy, dżdżownice, skorupiaki a zimą także nasiona. Szpaki są znane z tego, że bardzo lubią czereśnie co bywa istnym utrapieniem dla plantatorów tych owoców. Kwiczoły zaś najchętniej zjadają owoce jarzębiny i cisów ale co ciekawe – na poważnie zaczynają się nimi interesować dopiero po przemrożeniu, czyli po pierwszych przymrozkach.

W czasie gdy fotografowałem ptaki na okazałej, bezpańskiej czereśni rosnącej nieopodal mojego domu, dobiegał końca czas lęgów zarówno kwiczołów jak i szpaków. Młode obydwu gatunków opuściły już gniazda, ale nie uzyskały jeszcze całkowitej samodzielności i były dokarmiane przez rodziców. Na zdjęciach poniżej można dostrzec dorosłe osobniki oraz młode. W przypadku szpaków odróżnienie dorosłych od młodych jest bardzo łatwe gdyż mają one inny kolor upierzenia oraz inny kolor dzioba. Dorosłe szpaki są czarne, jasno nakrapiane i mają upierzenie błyszczące, natomiast młode mają upierzenie matowe w kolorze brązowym. Dzioby dorosłych są żółte, a młodych brązowe. Upierzenie samca szpaka (szczególnie na szyi i brzuchu) lekko opalizuje na zielono i fioletowo, co jest charakterystyczne dla szaty godowej. Latem ptaki przejdą pierzenie i samce upodobnią się do samic, zaś młode do dorosłych. Pisałem o tym we wpisie Młode ptaki zmieniają upierzenie.

Młode kwiczoły trudniej odróżnić od dorosłych gdyż ich upierzenie jest bardzo podobne. Młode można rozpoznać po budowie dzioba, który jest jakby głębiej osadzony. Zwykło się mówić o tzw. zajadach, które są bardzo wyraźne w okresie niemowlęcym (umożliwiają pisklakom szerokie rozdziawianie dziobów, co jest ważne w okresie karmienia w gniazdach) ale powoli zanikają wraz z rozwojem ptaka. Po ok. 4 tygodniach od wyklucia są już niewielkie i trzeba mieć trochę obserwacyjnego doświadczenia, żeby zawyrokować czy mamy do czynienia z młodym czy z dorosłym osobnikiem.

miłośnicy owoców miłośnicy owoców miłośnicy owoców miłośnicy owoców miłośnicy owocówmiłośnicy owoców miłośnicy owocówmiłośnicy owoców miłośnicy owoców miłośnicy owoców miłośnicy owoców miłośnicy owoców miłośnicy owoców

Dodaj komentarz