Dieta owocowa

dieta owocowa

Dieta ptaków zmienia się w zależności od pory roku, ale owoce zawsze stanowią jej ważne uzupełnienie. Może tylko poza okresem lęgowym, gdy młode są karmione głównie larwami, owadami, małymi bezkręgowcami itp. Zamiłowanie do owoców wygląda oczywiście różnie u różnych gatunków. Są takie gatunki, które żywią się wyłącznie owocami, ale są to gatunki (tzw. miękkojady), które żyją w rejonach tropikalnych gdzie rośliny owocują przez cały rok – np. tukany lub gwarki. Spośród ptaków żyjących w Polsce na stałe największymi amatorami owoców są kosy, kwiczoły i szpaki, owocami nie gardzą też sójki, modraszki i dzięcioły. Owoce jedzą także ptaki wędrowne – zarówno te, które w Polsce gniazdują a na zimę odlatują w cieplejsze regiony jak i te, które gniazdują w Europie północnej a do Polski przylatują na zimowiska.

Owocami najchętniej zjadanymi przez ptaki są owoce jarzębiny a także najróżniejszych krzewów owocujących; dzikiej róży, berberysu, cisu, głogu, bluszczu, derenia, irgi, jałowca i wielu innych. Ale wszystkie inne owoce, które są zjadane przez człowieka, są też jedzone przez ptaki: jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, czereśnie. Te ostatnie są wręcz przysłowiowym przysmakiem szpaków – co bywa nie lada problemem dla sadowników. Naloty stad szpaków liczących setki a nawet tysiące osobników potrafią pozbawić plonów całe sady.

Jednym z moich karmników, dzięki którym przywabiam zimą ptaki do mojego ogródka, jest karmnik jabłkowy. Jest to po prostu duża gałąź zamocowana na specjalnym słupku, na której rozwieszam jabłka. Na zdjęciu głównym widać samicę kapturki posilającą się na tym właśnie karmniku. Prezentowane poniżej zdjęcia zrobiłem także w innych miejscach, ale większość z nich pochodzi z karmnika jabłkowego.

dieta owocowa

Kapturka – samica na karmniku jabłkowym.

dieta owocowa

Kapturka – samiec posilający się jabłkiem.

dieta owocowa

Jeszcze raz samiec kapturki.

dieta owocowa

Szpaki są wszystkożerne ale wczesną wiosną z lubością korzystają z mojego karmnika jabłkowego. Wtedy to – muszę każdego dnia rozwieszać nowe jabłka.

dieta owocowa

Wczesną wiosną upierzenie samców szpaków jest wyjątkowo piękne, mają bowiem na sobie szatę godową.

dieta owocowa

Szpak posilający się na karmniku jabłkowym.

dieta owocowa

Owoce bluszczu to dla szpaka też atrakcyjny pokarm.

dieta owocowa

No ale nie ma to jak czereśnie. Przysmak szpaków.

dieta owocowa

Czereśniowa uczta.

dieta owocowa

Szpak – samiec spożywający czereśnię.

dieta owocowa

Młody szpak krótko po opuszczeniu budki lęgowej nie potrafi jeszcze sam zdobywać pożywienia. Tutaj czeka na czereśniowej gałęzi aż któreś z rodziców wetknie mu owoc do dzioba. Za kilka dni sam nabierze umiejętności objadania owoców.

dieta owocowa

Gil posilający się na jarzębinie.

dieta owocowa

Na zdjęciu widzimy samca gila, ubarwienie samic nie jest tak intensywne.

dieta owocowa

Kwiczoły należą do częstych gości mojego karmnika.

dieta owocowa

Szczególnie lubią się zjawiać w mroźne dni po obfitych opadach śniegu.

dieta owocowa

Konsumpcja zamarzniętych na kość jabłek nie stanowi dla kwiczołów żadnego problemu.

dieta owocowa

Ubarwienie kwiczołów jest bardzo atrakcyjne. Samce są nieodróżnialne od samic.

dieta owocowa

Młody kwiczoł wkrótce po opuszczeniu gniazda. Jego niemowlęcy wiek można m.in. rozpoznać po głębszej nasadzie dzioba niż ma to miejsce u dorosłych. Są to tzw. zajady; pozwalają pisklętom otwierać dziób bardzo szeroko. Z czasem zanikają.

dieta owocowa

Ten sam młody kwiczoł. Czeka aż któreś z rodziców przyniesie mu owoc i wetknie do dzioba.

dieta owocowa

Młody kwiczoł na czereśni.

dieta owocowa

A tu już dorosły kwiczoł na karmniku jabłkowym.

dieta owocowa

Po kroplach wody spływających z jabłka można wnioskować, że mróz zelżał, zatem owoc nie jest już tak bardzo zmrożony. To niewątpliwie ułatwia konsumpcję.

dieta owocowa

Zimą modraszki jedzą głównie nasiona, nie gardzą też tłuszczem, a owoce stanowią tylko uzupełnienie diety.

dieta owocowa

Modraszka w zimowej scenerii.

dieta owocowa

Modraszka jest w stanie zjeść bardzo niewielką ilość miąższu jabłka. Mocno wyjedzone jabłko na zdjęciu to nie jest jej dzieło.

dieta owocowa

Bogatka w zasadzie nie je owoców, ale czasami jednak się skusi.

dieta owocowa

Dzięcioł jedzący jabłko to też widok dość rzadki.

dieta owocowa

Kawki są bardzo ostrożne i nieufne i do karmników w zasadzie nie zalatują. Ale od czasu do czasu im także się zdarza. Jeśli jednak w polu widzenia zobaczą człowieka to uciekają.

dieta owocowa

Sójki należą do rodziny krukowatych – tej samej co kawki. Jednak zachowują się zupełnie odmiennie: odwiedzają moje karmniki kilkadziesiąt razy dziennie. I nie przeszkadza im moja obecność w pobliżu.

dieta owocowa

Głównym celem wizyt sójek są orzeszki arachidowe. A gdy tych nie ma akurat w karmniku to chętnie podziobią trochę słonecznika albo jabłek.

dieta owocowa

Jak widać, jabłek na jakiś czas wystarczy.

dieta owocowa

Sójka – jeden z najczęściej odwiedzających mnie ptaków.

One Response

  1. Wiesia 03/03/2024

Dodaj komentarz