Księga zdziwień odc.57

księga zdziwień

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport ’Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?’ (można się z nim zapoznać tutaj). Okazuje się, że wiedzą tak mało, że nie sposób się temu nie dziwić. Aż 21% badanych uważa, że nie płaci żadnego podatku, zaś 58% badanych uważa, że nie płaci podatku VAT! Moja Księga zdziwień zaczyna coraz bardziej pęcznieć!

księga zdziwień

Uzupełnieniem do powyższego wykresu jest inny wynik, dotyczący osób zatrudnionych na umowę o pracę. Otóż 16% z nich uważa, że nie płaci podatku PIT! Jeśli chodzi o deklarowaną znajomość podatków, to większość badanych twierdzi, że zna ’ze słyszenia’ zarówno PIT, CIT, jak i VAT, ale zrozumienie na czym one polegają, deklaruje już znacznie mniej osób. Jest to odpowiednio: PIT – 70%, VAT – 58% i CIT – zaledwie 26%.

W badaniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców warto zwrócić jeszcze uwagę na kwestię poparcia dla różnych systemów podatkowych. Ileż to razy słyszeliśmy od polityków, że nasze społeczeństwo jest przeciwne podatkowi liniowemu. Zawsze uważałem, że takie twierdzenie jest fałszywe, a poparcie dla różnych systemów podatkowych zależy głównie od sposobu zadania pytania. Jeśli zadać pytanie: czy jesteś za podatkiem liniowym czy progresywnym?, to większość osób wskaże podatek progresywny – bo nie rozumie czym jest podatek liniowy. Pisałem o tym dawno temu we wpisie: Czy Doda ma ładny biust? W badaniu, o którym piszę zadano respondentom pytania o system podatkowy, na dwa różne sposoby. Ich wyniki nie dziwią, ale są wielce pouczające.

księga zdziwień

Prawdę mówiąc, przy prawidłowo zadanym pytaniu, spodziewałem się większego poparcia dla podatku liniowego, rzędu 80%. Ale warto zauważyć, że wraz ze zwolennikami utopijnego podatku pogłównego, zwolennicy liniowego, stanowią 72%. I to jest właśnie powód do największego zdziwienia: opinia 72% społeczeństwa jest tak gremialnie olewana przez polityków mieniących się przecież jego przedstawicielami.

2 komentarze

  1. Mateusz 25/03/2017
    • Jan Adamski 25/03/2017

Dodaj komentarz