Stopniowanie formalności ubioru

stopniowanie formalności

Sztuka ubierania się stosownie do okoliczności i pory dnia, jest u nas raczej słabo rozwinięta. Często widzimy ma oficjalnych imprezach wysokiej rangi, tzw. celebrytów ubranych niestosownie albo wręcz niechlujnie! Żyjemy w świecie, w którym na różnych forach internetowych kpi się z tych, którzy zalecają zapinać marynarkę, nie wkładać brązowych butów na wieczorne gale lub nie przychodzić w klapkach na garden party. A przecież stopniowanie formalności ubioru jest dość proste i powinno być dla wszystkich oczywiste.

Przypomina mi się pewne zdarzenie. Byłem członkiem rady nadzorczej dużej spółki należącej do jednego z najbogatszych Polaków. Postanowił on sprzedać tę spółkę i po dość żmudnym procesie udało się znaleźć nabywcę (duży amerykański koncern), wynegocjować cenę (setki milionów złotych) i zawrzeć umowę. Z tej okazji zarząd spółki wydał uroczystą kolację w bardzo renomowanym i drogim lokalu w Warszawie. Oprócz władz spółki obecni byli przedstawiciele sprzedającego i kupującego oraz kancelarii prawniczych obsługujących transakcję. Kolacja miała oprawę bardzo formalną, z przemówieniami, toastami itp. Pierwszym moim zaskoczeniem było to, że prezes spółki, który był wprawdzie w ciemnym garniturze i białej koszuli, zaraz na wstępie zdjął marynarkę i okazało się, że owa biała koszula ma krótkie rękawy. W największy szok wprawił mnie jednak szef kancelarii prawniczej, który przyszedł spóźniony, ubrany w dżinsy i bawełnianą wymiętą marynarkę i był bez krawata. Bardzo przepraszał za spóźnienie tłumacząc, że przeciągnęły się negocjacje, które prowadził, a musiał jeszcze wpaść do domu, żeby się przebrać. Czyli na rozmowach był prawdopodobnie w garniturze i krawacie, ale uznał, że na oficjalną kolację lepiej będzie włożyć coś mniej zobowiązującego i zwyczajnie nieestetycznego. To był szef renomowanej, dużej i baaardzo drogiej kancelarii.

Myślę, że nie od rzeczy będzie przedstawić mały przewodnik po formalnych i mniej formalnych ubiorach, ze wskazaniem sytuacji, w jakich dane ubiory będą najwłaściwsze. Wspólnie z Małgorzatą przygotowaliśmy serię zdjęć i infografik, które powinny ułatwić korzystanie z tego przewodnika. Przedstawione propozycje nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości, no i kończą się w miejscu, które dla wielu osób jest nie końcem, lecz początkiem. Ale to już zupełnie inna kwestia.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Smoking jest formalnym ubiorem wieczorowym i nie znajduje zastosowania w ciągu dnia. Może być jedno lub dwurzędowy, jednorzędowy może występować z kamizelką, a jeśli jej nie ma to konieczne jest zastosowanie pasa hiszpańskiego. Tradycyjna marynarka smokingowa charakteryzuje się klapami szalowymi lub ostrymi pokrytymi jedwabiem, zapięciem na jeden guzik, brakiem patek na kieszeniach i szliców (rozcięć z tyłu). Spodnie mają jedwabne lampasy wzdłuż zewnętrznych szwów, nie mogą mieć mankietów. Do smokingu zakłada się eskarpiny, wiedenki lub lotniki. Buty powinny być ze skóry lakierowanej, ale dopuszczalne są także ze zwykłej skóry licowej. Koszula musi być biała, z krytą plisą lub z guzikami jubilerskimi (ta druga uchodzi za bardziej formalną). Jedwabna muszka powinna być wiązana, zegarek o stonowanym wzornictwie na czarnym pasku. Konieczna jest też biała poszetka. Smoking jest obowiązkowym strojem na wydarzenia, które mają dreskod określony jako black tie, a także na uroczyste imprezy, które mają w nazwie: bal lub gala i odbywają się wieczorem/nocą. Osoby z klasą założą smoking na premierę w operze lub uroczystość wręczania nagród np. na festiwalu.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Uwaga: to zdjęcie jest poglądowe. Tak nie wolno się pokazać publicznie!

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Garnitur wieczorowy musi być w ciemnym kolorze (czarnym, granatowym, grafitowym, ale w żadnym wypadku brązowym). Może być jednorzędowy dwuczęściowy, jednorzędowy z kamizelką lub dwurzędowy. Obecność kamizelki podnosi formalność garnituru, podnosi ją także prosty zabieg wsunięcia patek bocznych kieszeni do ich wnętrza. Na zdjęciu powyżej widać, że zabiegu tego dokonano w przypadku garnituru dwurzędowego, a nie dokonano w garniturze jednorzędowym. W skład zestawu musi wchodzić biała koszula z mankietami na spinki i kołnierzykiem wykładanym, przy czym kołnierzyk typu Kent uchodzi za bardziej formalny od kołnierzyka włoskiego. Wybór butów do wieczorowego zestawu ogranicza się do czarnych wiedenek lub lotników, ze skóry licowej nie lakierowanej. Buty w innym kolorze lub buty zamszowe – są wykluczone. Krawat (a nie muszka) powinien być z gładkiego jedwabiu w ciemnym kolorze. Krawaty z innych tkanin (wełna, bawełna, len) oraz z jedwabnej grenadyny, są mniej formalne i do wieczorowego zestawu nie pasują, podobnie jak nie pasują jasne kolory. Zegarek o surowym wzornictwie powinien być na czarnym pasku. Także pasek spodni powinien być czarny, o ile nie stosuje się szelek. Zestaw wieczorowy jest właściwy na wszelkie wydarzenia o dużej randze, które mają miejsce wieczorem. Tak ubierzemy się na oficjalną kolację, ważną imprezę rodzinną lub towarzyską (np. wesele), bal (pod warunkiem, że nie obowiązuje black tie), na premierę do opery lub teatru, na galę do filharmonii, na spotkanie z przedstawicielami władz, a także na… pogrzeb. (Pogrzeb jest jedynym wydarzeniem dziennym, na które można założyć czarny garnitur.) Nie będzie błędem, jeśli tak ubierze się prezes firmy na spotkanie biznesowe lub negocjacje w ciągu dnia (wyjątek stanowi garnitur w kolorze czarnym), ale może też zastosować jeden z wariantów opisanych w dalszych punktach.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Garnitur hybrydowy to garnitur z kamizelką, przy czym tkanina kamizelki jest kontrastowa w stosunku do tkaniny garnituru. Nazwa: garnitur hybrydowy jest wymyślona przeze mnie, więc jej wpisanie do wyszukiwarki nie przyniesie lawiny wyników. Uważam, że jest celowe, aby ten typ ubioru miał własną nazwę, może zatem moja propozycja się przyjmie? Umieszczam garnitur hybrydowy wysoko w hierarchii formalności, a to dlatego, że stworzyłem połączenie kamizelki w kratę z eleganckim granatowym garniturem, zaś moim zamiarem było upodobnienie takiego zestawu do żakietu lub strollera, czyli formalnych strojów dziennych. I takie też proponuję jego podstawowe zastosowanie jako eleganckiego zestawu dziennego, aczkolwiek z czarnymi butami utworzy też dobry zestaw wieczorowy. Połączony z białą koszulą i ciemnym krawatem będzie dobrym rozwiązaniem na oficjalne spotkania w ciągu dnia, ważne konferencje lub po prostu do pracy dla prezesów, dyrektorów lub wysokiej rangi urzędników. Jest też dobrym rozwiązaniem jako ubiór na ślub dla pana młodego. W tym przypadku należałoby go tylko uzupełnić o biały goździk w butonierce. Buty można zastosować zarówno czarne – wiedenki, angielki, brogsy a nawet monki, jak i te same modele w kolorze brązowym. Pamiętać tylko trzeba, że buty w kolorze brązowym obniżą formalność zestawu. Jeśli taki zestaw miałby być ubiorem ślubnym, to konieczne byłoby zastosowanie czarnych wiedenek lub lotników.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Formalność ubioru można obniżać przez dodatki. Przykładem może być garnitur użyty w zestawie wieczorowym, połączony z koszulą w paski, bordowym krawatem i poszetką oraz brązowymi brogsami. Gdyby zastosować gładką koszulę (błękitną, różową beżową itp), to można by wtedy postawić na wzorzysty krawat – np. w kwiatki, wzory paisley, wyraziste paski lub kratę. W tym zestawie można by się nawet pokusić o założenie butów zamszowych, które są mniej formalne od butów ze skóry licowej. Także zegarek może mieć bardziej swobodne wzornictwo. Można zastosować zegarek na skórzanym pasku lub na bransolecie. Tak można się ubrać na spotkania w ciągu dnia, na oficjalny obiad, na premierę filmu, do teatru, a prezesi i członkowie zarządów, po prostu do pracy. Jeśli w planie dnia są negocjacje z ważnym partnerem, to trzeba wyważyć decyzję o doborze koszuli; jeśli spodziewamy się, że nasz rozmówca będzie w białej koszuli, to powinniśmy zrezygnować z kolorowej i sięgnąć po białą.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Garnitur dzienny to dość pojemne pojęcie. Może to być garnitur w kolorze szarym, niebieskim, brązowym lub innym, ale stonowanym (dopuszczalne są prążki i inne delikatne wzory), koszula kolorystycznie dobrana do garnituru (co nie znaczy – w kolorze garnituru! Np. do brązowego najlepsza będzie niebieska. O dobieraniu kolorów czytaj tutaj) może mieć bardziej zdecydowany wzór. Podobnie krawat i poszetka. Buty brązowe, a skarpetki mogą być w paski lub romby, ale koniecznie dobrane kolorystycznie do jednego z innych dodatków: koszuli, krawata, poszetki. Dla mniej odważnych zalecam skarpetki jednokolorowe w kolorze spodni, o ton ciemniejsze od nich. To ubiór do pracy i na spotkania mniej oficjalne dla członków zarządu, dyrektorów i personelu niższego szczebla. Będzie też właściwy na różne imprezy organizowane w ciągu dnia: koktajle, prezentacje, konferencje, targi, panele dyskusyjne. Można go założyć na uroczystości rodzinne i towarzyskie. Ale jeśli w nazwie imprezy jest słowo gala, to taki stój nie będzie odpowiedni.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Połączenie marynarki o kroju nieco bardziej swobodnym od kroju marynarki garniturowej ze spodniami w kant w innym kolorze, nosi nazwę zestawu koordynowanego. Szczególnym przypadkiem takiego zestawu i najsilniej osadzonym w klasyce, jest zestaw klubowy. W jego skład wchodzi marynarka zwana blezerem i szare spodnie flanelowe. Marynarka może być jedno lub dwurzędowa, granatowa, z metalowymi guzikami złotymi lub srebrnymi. Jeśli chodzi o dobór koszuli, krawata i butów istnieje dość duża swoboda, jednak najbardziej pasującym krawatem będzie krawat klubowy w ukośne pasy. Zestaw klubowy należy uznać za ubiór casualowy, właściwy do pracy w casualowe piątki i na półoficjalne spotkania weekendowe. Także do kina, teatru, na spotkania rodzinne i imprezy towarzyskie. Tak można się ubrać do klubu lub na wypad 'na miasto’ z przyjaciółmi.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Jeszcze jeden z możliwych wariantów zestawu koordynowanego. Zastosowanie podobne jak w przypadku zestawu klubowego. Może być w bezpiecznej wersji składającej się z gładkich elementów, ale można też zaszaleć z łączeniem wyrazistych wzorów jak to ma miejsce w stylizacji ze zdjęcia. Buty mogą być zamszowe, bardzo ciekawy efekt mogą też dać buty w nietypowych kolorach: granatowym, zielonym, bordowym i właściwie w każdym innym.

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

To tylko wersja szczególna garnituru dziennego, zawierająca w sobie wyraźną nutkę ekstrawagancji. Zatem raczej nie będzie to zestaw na co dzień do pracy, natomiast na ciepłe weekendy będzie wprost wymarzony. Wkładając go na spacer, do restauracji, do kościoła, do kina, na koncert w ciągu dnia lub wizytę u znajomych – mamy gwarancję, że zrobimy duże wrażenie. Szczególnie jeśli dobierzemy interesujące dodatki (np. knit jak na zdjęciu) a zestaw uzupełnimy letnim kapeluszem. To jednak propozycja dla odważnych, ale przecież do odważnych świat należy!

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

stopniowanie formalności

Im bardziej schodzimy w dół w hierarchii formalności, tym większa robi się liczba możliwych kombinacji. W wersji zwanej casualową ich liczba jest praktycznie nieograniczona, nie sposób więc proponować konkretne rozwiązania, można co najwyżej zasygnalizować ogólny kierunek. Moją propozycją tego kierunku jest połączenie marynarki z dżinsami, chinosami lub sztruksami. Na lato dobrym wyborem będzie marynarka lniana lub bawełniana połączona z chinosami w jasnym kolorze i loafersami lub mokasynami założonymi na gołą stopę. Zimą marynarka tweedowa w połączeniu ze sztruksami i sztybletami będzie zestawem tyleż stylowym, co bardzo klasycznym. Zastosowania podobne jak garnituru dziennego w kratę, a wybranie się w takim stroju na randkę bardzo powiększy szansę sukcesu.

stopniowanie formalności

102 komentarze

 1. Marek Jerzy Grądzki 24/05/2017
  • Jan Adamski 24/05/2017
   • Marek Jerzy Grądzki 24/05/2017
    • Jan Adamski 24/05/2017
     • Marek Jerzy Grądzki 25/05/2017
     • Jan Adamski 25/05/2017
 2. Marek Adamski 24/05/2017
  • Jan Adamski 24/05/2017
 3. spokojny 24/05/2017
  • Jan Adamski 24/05/2017
   • Filip 27/05/2017
    • Jan Adamski 27/05/2017
     • Filip 27/05/2017
 4. Bartek Górzny 24/05/2017
  • Jan Adamski 24/05/2017
 5. mati 24/05/2017
  • Jan Adamski 24/05/2017
 6. mati 24/05/2017
 7. Miro 24/05/2017
  • Jan Adamski 24/05/2017
  • Jarek Gibas 24/05/2017
 8. Jarek Gibas 24/05/2017
 9. Marcin 24/05/2017
  • Jan Adamski 25/05/2017
 10. dejko 25/05/2017
  • Mateusz 25/05/2017
  • Bogusław 31/05/2017
 11. Tomek 25/05/2017
  • Jan Adamski 26/05/2017
 12. maciek lepton 26/05/2017
  • Jan Adamski 26/05/2017
 13. eSesam 29/05/2017
  • Jan Adamski 29/05/2017
 14. Bogusław 30/05/2017
  • Jan Adamski 30/05/2017
 15. Miro 31/05/2017
  • Bogusław 31/05/2017
 16. Kowcz 31/05/2017
  • Jan Adamski 31/05/2017
 17. Agar i Piżmo 02/06/2017
 18. Robert 06/06/2017
  • Jan Adamski 06/06/2017
 19. mar 20/07/2017
  • Jan Adamski 20/07/2017
 20. mar 20/07/2017
  • Jan Adamski 20/07/2017
 21. Wojciech 03/08/2017
  • Jan Adamski 03/08/2017
 22. Marcin 11/11/2017
  • Jan Adamski 11/11/2017
   • Marcin 12/11/2017
 23. Sindy 10/12/2017
  • Jan Adamski 10/12/2017
   • Sindy 12/12/2017
    • Jan Adamski 13/12/2017
 24. Paweł 22/01/2018
  • Jan Adamski 23/01/2018
   • Paweł 23/01/2018
    • Jan Adamski 23/01/2018
 25. Tomek D. 21/02/2018
  • Jan Adamski 22/02/2018
 26. Monika 07/03/2018
  • Jan Adamski 07/03/2018
  • Jan Adamski 07/03/2018
   • Monika 07/03/2018
 27. Szymon 06/04/2018
  • Jan Adamski 06/04/2018
 28. Artur 28/12/2018
  • Jan Adamski 29/12/2018
 29. Artur 29/12/2018
 30. Grzegorz 04/02/2019
  • Jan Adamski 04/02/2019
   • Grzegorz 05/02/2019
 31. Fifi 20/06/2019
  • Jan Adamski 20/06/2019
 32. Igor 03/12/2019
  • Jan Adamski 03/12/2019
 33. Adam 11/01/2020
  • Jan Adamski 11/01/2020
 34. Marcin 25/02/2021
  • Jan Adamski 25/02/2021
 35. Piotr G. 16/04/2021
  • Jan Adamski 17/04/2021
   • Piotr G. 17/04/2021
    • Jan Adamski 17/04/2021
 36. Sławomir 20/12/2021
  • Jan Adamski 20/12/2021
 37. Igor 24/07/2022
  • Jan Adamski 24/07/2022
 38. Patryk 03/08/2023
  • Jan Adamski 03/08/2023
   • Patryk 03/08/2023
    • Jan Adamski 03/08/2023
     • Patryk 03/08/2023
     • Jan Adamski 03/08/2023
 39. Igor 16/12/2023
  • Jan Adamski 16/12/2023
 40. MPm 11/04/2024
  • Jan Adamski 11/04/2024
   • MPm 11/04/2024
   • MPm 11/04/2024

Dodaj komentarz