Dandysi z Bagdadu

dandysi z Bagdadu

Dandysi z Bagdadu, których kilku przedstawiam w dzisiejszym wpisie, są dowodem na to, że miłość do wyrafinowanych i eleganckich męskich ubiorów, nie zna granic. Warto się im bliżej przyjrzeć, warto też polubić ich konta instagramowe, żeby choć na chwilę oderwać się od naszego europocentryzmu i spojrzeć nieco dalej. Irak jest krajem, o którym wiemy niewiele. Jeśli już jakieś informacje na jego temat przebijają się do mediów głównego nurtu, to najczęściej w kontekście niepokojów, ataków terrorystycznych czy walk pomiędzy różnymi grupami religijnymi lub etnicznymi. Tymczasem życie codzienne w tym interesującym kraju toczy się w miarę normalnie, skupiając się głównie w dużych miastach. Spośród 40 mln mieszkańców Iraku, aż 13 mln żyje w 5 największych miastach, w tym 7 mln – w Bagdadzie. Irak to kraj ludzi młodych – średni wiek Irakijczyków wynosi nieco poniżej 20 lat (dla porównania: średni wiek Polaków to 40 lat, a Japończyków 47 lat) – z bardzo wysokim wskaźnikiem przyrostu naturalnego: 26,6‰ (w Polsce: minus 0,2‰).

Ta niezwykła młodość irackiej populacji ma swoje odzwierciedlenie w wieku prezentowanych poniżej elegantów; mają oni 24 – 25 lat. Prezentują różne style, ale pewne elementy mają wspólne. Jednym z takich wspólnych elementów (chociaż nie u wszystkich obecnym) jest zamiłowanie do bardzo wąskich nogawek spodni. Moim zdaniem zbyt wąskich, co nieco psuje ogólny wygląd. Uważam, że spodnie muszą mieć tzw. spad. To słowo ze słownika krawców oznacza, że po zmianie pozycji z siedzącej na stojącą, nogawki spodni nie mogą się zatrzymywać na udach i łydkach, lecz muszą swobodnie opadać. Nogawki opinające nogi wyglądają niezbyt estetycznie w przypadku spodni każualowych (np. dżinsów lub chinosów) i wprost tragicznie w przypadku spodni garniturowych. Jednak z jakichś tajemniczych powodów, młodzi ludzie na całym świecie, kochają takie właśnie spodnie bardzo wąskie, w których źle wyglądają.

Innym elementem – już nie ubioru lecz ogólnie wyglądu dandysów z Bagdadu – są niezwykle bujne, gęste włosy, najczęściej ufryzowane w wysokie stójki. Mnie – jako mężczyźnie, u którego upływ czasu mocno przerzedził włosy – te bujne i efektowne fryzury, bardzo imponują. To niewątpliwie jakaś cecha genetyczna dająca o sobie znać akurat w tym zakątku świata. Cecha do pozazdroszczenia.

Po tych wstępnych uwagach, czas przejść do meritum czyli prezentacji pięciu młodych dżentelmenów. Oto dandysi z Bagdadu:

Mohammedfanos Alani ma 24 lata, ale już od 5 lat jest związany z branżą modową. Obecnie pracuje w sklepie z męską odzieżą. Jego styl nazwałbym eklektycznym, bowiem obok kreacji typowo dandysowskich, prezentuje też ubiory w duchu streetowym. Mohammed zamieścił kiedyś moje zdjęcie w swojej relacji Instastory, a ponieważ ma ponad 8 tys. obserwatorów, wywołało to falę zainteresowania moim kontem ze strony innych Irakijczyków. I nasunęło mi pomysł na publikację wpisu o dandysach z Bagdadu 🙂

dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu

Ali Al-Fahd ma 25 lat i jest pracownikiem biurowym, ale jego żywiołem jest moda, czemu daje wyraz na swoim koncie instagramowym, które śledzi ponad 16 tys. obserwatorów. Podobnie jak Mohammed stara się godzić styl dandysowski z klimatami streetowymi, co czyni z dużym wyczuciem.

dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu

Zaina Labedin ma 24 lata, jest studentem i pochodzi z prowincji Zi Kar. Na swoim koncie instagramowym, które śledzi prawie 7 tys. obserwatorów, prezentuje ubiory pełne kolorów i fantazji. Dodatkiem, po który często sięga, jest kapelusz. Trzeba jednak dodać, że fryzura – w duchu, o którym wspomniałem na wstępie – bywa zwieńczeniem jego stylizacji co najmniej tak samo efektownym jak kapelusz.

dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu

Newar jest krawcem i prawdę mówiąc nie mieszka w Bagdadzie, lecz w Dahuk, w Kurdystanie. W dodatku jest jedynym spośród prezentowanych dzisiaj elegantów, który przekroczył trzydziestkę. W swoim eleganckim stylu wyraźnie nawiązuje do włoskiej sprezzatury.

dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu

Riyad Hussain ma 25 lat i studiuje na Uniwersytecie Bagdadzkim. W swoich stylizacjach równie często nawiązuje do klasyki męskiej elegancji, co do swobodnego stylu każualowego. Podobnie jak Newar, czerpie inspiracje ze stylu włoskiego.

dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu dandysi z Bagdadu

17 komentarzy

 1. Heheszek 24/04/2020
 2. Piotr 24/04/2020
  • Maciek 26/04/2020
 3. jdas 24/04/2020
 4. Maciej 24/04/2020
 5. Krzysztof 25/04/2020
  • Jan Adamski 25/04/2020
 6. Marcus Lucullus 25/04/2020
  • J. 26/04/2020
   • Marcus Lucullus 27/04/2020
   • Jan Adamski 28/04/2020
   • J.Ty. 28/04/2020
 7. Łukasz 26/04/2020
  • Jan Adamski 26/04/2020
  • Marcus Lukullus 27/04/2020
 8. Piotr 28/04/2020
  • Jan Adamski 28/04/2020

Dodaj komentarz