Dobieranie zegarka do garnituru – wersja bezkompromisowa

Niecały rok temu opublikowałem artykuł o zasadach dobierania zegarka do ubioru. Przedstawiłem w nim zasady ogólne i zaproponowałem infografikę, która te zasady ujmowała w przejrzysty, ale też uproszczony, sposób (patrz poniżej). Dziś jest okazja, żeby wrócić do tematu i spojrzeć na sprawę w sposób bezkompromisowy; sartorialny i dandysowski. Partnerem wpisu jest marka Atlantic, oferująca zegarki charakteryzujące się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, a jego bohaterem – zegarek Atlantic Worldmaster Open Heart w trzech różnych wcieleniach. Wcielenia różnią się od siebie kolorem tarczy i skórzanego paska, co stwarza doskonałe możliwości twórczej zabawy w dobieranie elementów stylizacji, które by idealnie współgrały zarówno z charakterem zegarka (klasyczny, mechaniczny, z solidnym mechanizmem z automatycznym naciągiem), jak i jego kolorystyką.

Zanim przejdę do stylizacji, słów kilka o samym zegarku. Atlantic Worldmaster Open Heart Limited Edition – tak brzmi pełna nazwa zegarka – ma bardzo klasyczny wygląd i solidną budowę. W stalowej kopercie o średnicy 42 mm i grubości 10 mm, zamknięto sprawdzony i cieszący się dobrą renomą mechanizm Sellita SW200-1 z automatycznym naciągiem (rezerwa chodu 38 godzin), charakteryzujący się m.in. użyciem aż 26 kamieni łożyskujących (!). Przez szklany dekiel możemy obserwować pracujący wahnik, zaś na godzinie 12 na tarczy znajduje się okrągłe okienko, przez które widać balans i inne elementy mechanizmu. Wygląda to bardzo atrakcyjnie. Szkiełko jest szafirowe – czyli bardzo odporne na zarysowania. Twardszy od szafiru jest tylko diament i tylko diamentem można by go ewentualnie zarysować. Klasa wodoszczelności 50M oznacza, że zegarek jest odporny na przypadkowe zachlapania, ale ulewny deszcz czy nawet krótkotrwałe przebywanie pod prysznicem też nie powinny zrobić na nim wrażenia. Jednak przed zanurzeniem się w basenie lub w morskiej toni – zegarek należy zdjąć. Warto tak zrobić nie tylko dla ochrony mechanizmu zegarka przed wilgocią, ale także dlatego, żeby chronić skórzany pasek, który jest wyjątkowo piękny. Jest tłoczony we wzór przypominający skórę krokodyla i ma wewnętrzny wkład, który czyni go wypukłym. Daje to bardzo dobry efekt. Warto też zwrócić uwagę na zapięcie motylkowe, które jest bardzo wygodne i bezpieczne, a przy tym jest wykonane z wielką precyzją – i tak też działa.

Zasadę, że pasek zegarka powinien być w takim samym kolorze jak pasek do spodni i buty, każdy zna i zapewne stara się stosować. Na ogół nie ma z tym problemu w przypadku pasków czarnych i brązowych, natomiast większe trudności pojawiają się w przypadku innych kolorów. No a jeśli w kolorystycznej koordynacji uwzględnimy jeszcze kolor tarczy zegarka, to trudności rosną.

Na pierwszy ogień w mojej zabawie w bezkompromisowe dopasowywanie zegarka do stylizacji, idzie wersja Wolrldmastera z paskiem i tarczą w kolorze jasnego granatu. Myślę, że granatowy garnitur w niebieskie prążki jest w tej sytuacji strzałem dziesiątkę, a grantowo-niebiesko-szare buty-caponki stawiają kropkę nad „i”. Pasek do spodni jest już po prostu zwyczajnie granatowy 😉 Dodać muszę, że wymienione składniki stylizacji w kolorze granatowym, nie wyczerpują dandysowskiego dążenia do ideału. Zostałby osiągnięty, gdyby w takim kolorze były też inne skórzane elementy: torba, portfel, etui na wizytówki i może coś jeszcze z męskich gadżetów.

Kolejna wersja zegarka Atlantic Worldmaster Open Heart – z białą tarczą i brązowym paskiem – okazała się bardzo wdzięczna do łączenia z innymi elementami stylizacji; właściwie wszystko do niego pasowało. Oczywiście buty i pasek do spodni musiały być brązowe, ale z tym nie było większego kłopotu. Postanowiłem postawić na szary flanelowy garnitur dwurzędowy w prążki. Jest to mój ulubiony garnitur z kolekcji, którą sam projektowałem i dość często go zakładam. Jak wiadomo do koloru szarego pasują właściwie wszystkie kolory, można więc stworzyć na jego bazie zarówno zestaw stonowany, jak i szalony. Tym razem postanowiłem zbytnio nie szaleć, chociaż krawat, poszetkę i skarpetki na pewno nie da się zakwalifikować do kategorii: „nudne”.

Wbrew pozorom stworzenie stylizacji na bazie czarnego garnituru, wcale nie jest łatwe. Z kolei jaki inny garnitur mógłby pasować do zegarka z czarną tarczą, na czarnym pasku? W dodatku trudności nastręcza fotografowanie czarnego garnituru; przecież nie mogę sobie pozwolić na fotografowanie go w plenerze, w ciągu dnia – co byłoby rozwiązaniem najprostszym. Pozostaje wnętrze i sztuczne oświetlenie, a to jest trochę kłopotliwe. Dlatego zdjęć jest mało, ale to co najważniejsze – udało się na nich pokazać. Dodam jeszcze, że krawat jest czarny a to, że na niektórych zdjęciach wygląda na szary – jest tylko kwestią różnego załamania światła. Czarny, żakardowy jedwab, z którego jest uszyty ma wzory florystyczne w kolorze… czarnym (plus oczywiście czerwone – ale to inna sprawa). Cały urok krawata polega na tym, że czarne kwiatki inaczej odbijają światło niż czarne tło. Zdjęcia częściowo gubią ten efekt, ale na zbliżeniu – jest już bardzo blisko rzeczywistości. Krawat kupiłem około 30 lat temu i myślę, że się wcale nie zestarzał; ciągle jeszcze może zachwycić.

16 komentarzy

 1. Kewin 20/10/2021
  • Jan Adamski 20/10/2021
 2. Jamnik 20/10/2021
  • Jan Adamski 20/10/2021
 3. Cezar 20/10/2021
  • Jan Adamski 20/10/2021
 4. Cezar 20/10/2021
  • Jamnik 21/10/2021
 5. samotna_matka_i_samotny_tata 21/10/2021
  • Artur 22/10/2021
   • Piotr 22/10/2021
    • Artur 22/10/2021
     • Jan Adamski 22/10/2021
 6. Artur 22/10/2021
  • Jan Adamski 22/10/2021
   • Artur 22/10/2021

Dodaj komentarz