Ptaki drapieżne

ptaki drapieżne

Gdybym chciał być w zgodzie z oficjalną systematyką ptaków, to zamiast nazwy ptaki drapieżne, powinienem był użyć nazwy: ptaki szponiaste. Ten rząd ptaków, do którego należą m.in. rodziny: rybołowów, jastrzębiowatych (jastrząb, myszołów, orzeł) czy sokołowatych (pustułka, sokół), miał kiedyś oficjalną nazwę: ptaki drapieżne. Ale kilkanaście lat temu nazwę zmieniono na: ptaki szponiaste. Ptaki drapieżne zniknęły z wszelkich fachowych publikacji, jednak przetrwały w języku potocznym. Mówiąc szczerze nazwa ptaki drapieżne bardziej przemawia do wyobraźni niż nazwa ptaki szponiaste. Aczkolwiek ptaki z tego rzędu rzeczywiście posiadają niezwykle długie i ostre szpony, co wyróżnia je spośród innych rzędów. Jak wszyscy dobrze wiedzą, sokolnicy, czyli ludzie zajmujący się hodowlą i szkoleniem ptaków szponiastych, mają specjalne rękawice z grubej skóry, które obejmują też przedramię. Rękawice te stanowią ochronę przed szponami. Ptaki drapieżne atakują i uśmiercają swoje ofiary właśnie przy pomocy szponów. Dziób tylko niekiedy służy do dobicia.

Nie miałem dotąd zbyt wielu okazji fotografowania ptaków drapieżnych. We wpisie Myszołów pokazałem zdjęcia myszołowów, które zrobiłem kiedyś podróżując autostradą A1. Na słupkach ogrodzenia tej autostrady zwykły bowiem przesiadywać myszołowy; wystarczy wystawić obiektyw aparatu przez okno samochodu i można zrobić ciekawe zdjęcia. Oczywiście zdjęcia robiłem będąc pasażerem, a nie kierowcą samochodu. Ciekawe jest jednak to, że o ile wkrótce po otwarciu poszczególnych odcinków autostrady A1, można tam było spotkać bardzo wiele myszołowów (jednego razu, na odcinku pomiędzy Gdańskiem a Łodzią naliczyłem ich ponad 30), o tyle w miarę upływy czasu – jest ich coraz mniej. Niedawno jechałem do Skórcza i wypatrzyłem tylko dwa osobniki. Inną okazją do obserwacji przedstawiciela szponiastych są wizyty jakie składa mi zimą krogulec, zwabiony obecnością licznych ptaków w okolicach moich karmników. Krogulec przylatuje oczywiście, żeby zapolować na mniejsze ptaki i przeważnie jego wizyty kończą się sukcesem. To są jednak zbyt krótkie wizyty, żebym był w stanie zrobić zdjęcie. Wprawdzie kilka razy mi się to udało, gdy krogulec postanowił skonsumować upolowanego ptaka na miejscu, jednak jakość zdjęć nie jest na tyle dobra, żebym mógł je pokazać.

Dlatego chcąc zaprezentować ptaki drapieżne musiałem sięgnąć do zdjęć innych autorów. Skorzystałem z wygodnego źródła jakim jest strona Pixabay.com, która oferuje zdjęcia do dowolnego wykorzystania. Dodać jeszcze muszę, że poniższy zestaw zdjęć nie aspiruje do całościowego przeglądu szponiastych – jest tu ledwie kilka najbardziej popularnych gatunków. Uważny czytelnik zwróci też zapewne uwagę na nieobecność przedstawicieli rzędu sów. Sowy to ptaki bez wątpienia drapieżne, ale nienależące do rzędu szponiastych i nawet z nimi niespokrewnione. O sowach przeczytać można więcej we wpisie Sowy – ptaki nocy.

Rybołów

Błotniak zbożowy

Sokół wędrowny

Myszołów

Jastrząb

Bielik amerykański

Bielik amerykański

Pustułka

Sokół wędrowny

Pustułka

Jastrząb

Orzeł przedni

Bielik amerykański

Bielik amerykański

Myszołów

Myszołów

Pustułka

2 komentarze

  1. Władek Taczanowski 09/01/2023
  2. Piotr 09/01/2023

Dodaj komentarz