Jaki kołnierzyk koszuli do eleganckiej stylizacji?

jaki kołnierzyk koszuli

Kupując koszulę bardzo niewiele osób zwraca uwagę na jej kołnierzyk. Z jednej strony to dość zrozumiałe, bowiem kołnierzyki koszul większości naszych rodzimych producentów są niemal takie same. Ale z drugiej strony, nie zwracając uwagi na kołnierzyk można sobie stworzyć wiele problemów na czele z takim, że koszula w ogóle nie będzie się nadawała do eleganckiej stylizacji. O tym w dalszej części wpisu bo zacząć muszę od tego, że jest wiele różnych typów kołnierzyków a różnice między nimi są czasami fundamentalne i widoczne na pierwszy rzut oka, a czasami niemal niedostrzegalne. Szczegółowo pisałem o tym we wpisie Kołnierzyki koszuli: od cesarskiego do włoskiego, zatem nie będę się powtarzał. Dodam tylko, że jeśli ograniczymy się do najbardziej typowych kołnierzyków wykładanych, z wyłogami ostro zakończonymi (czyli bez zaokrągleń), to mogą się one różnić między sobą szerokością wyłogów oraz kątem ich rozwarcia gdy kołnierzyk jest zapięty pod szyją. Duży wpływ na wygląd kołnierzyka ma też wysokość stójki, przy czym obowiązuje tu ogólna zasada, że wysokość stójki idzie w parze z szerokością wyłogów: im szersze wyłogi tym większa wysokość stójki. Taki kołnierzyk charakteryzuje się tym, że wystaje sporo spod kołnierza marynarki co wygląda bardzo dobrze i jest uważane za formę klasyczną.

Niestety w ramach „zrywania z nudną klasyką” i promowania „modnych trendów”, wielu producentów szyje koszule z małymi wyłogami kołnierzyka, co wygląda źle w zestawieniu z zawiązanym krawatem i marynarką. Nie chodzi o to, że małe wyłogi kołnierzyka są modowym błędem (bo nie są) a jedynie o to, że wyglądają mniej elegancko niż wyłogi, które sięgają do klap marynarki – patrz zdjęcia poniżej. Z drugiej strony stwierdzenie czy coś jest bardziej czy mniej eleganckie jest subiektywne i nie można wykluczyć, że znajdzie się ktoś komu małe kołnierzyki spodobają się bardziej i uzna je za eleganckie. Ja jednak będę się upierał przy poglądzie, że koszule z takim kołnierzykiem nie nadają się do eleganckiej stylizacji. Tutaj koniecznie trzeba jednak dodać, że zasada skrywania się wyłogów kołnierzyka pod klapami marynarki nie dotyczy kołnierzyków button down, pin collar i tab collar, zaś przy kołnierzykach kent o bardzo małym kącie rozwarcia wyłogów (dziś już raczej niespotykanych) – jest wręcz niemożliwa do spełnienia.

jaki kołnierzyk koszuli

Jeśli kołnierzyk koszuli ma wyłogi na tyle małe, że nie dochodzą one do klap marynarki (po lewej), to taki zestaw wygląda nieelegancko.

Jak łatwo zauważyć, to czy wyłogi kołnierzyka skryją się pod klapami marynarki czy  nie, zależy w dużym stopniu od tego jak duży jest kąt rozwarcia wyłogów  czyli mówiąc inaczej: jaki jest typ kołnierzyka. Zwykło się tu wyróżniać trzy typy: kent, półwłoski i włoski, ale granice pomiędzy nimi są dość płynne zatem do wymienionych nazw nie należy się zbytnio przywiązywać. Warto natomiast wiedzieć, że w języku angielskim spotkamy się z jeszcze większą liczbą kombinacji: Straight (zamiennie z Point albo Forward Point), Semi Spread, Spread, Cutaway. Czasami kołnierzyki typu Spread dzieli się jeszcze na: British Spread i Italian Spread.

jaki kołnierzyk koszuli

Koszule marki Apposta z kołnierzykami: kent (L), półwłoskim (Ś) i włoskim (P).

Przez cały XX wiek kołnierzyki kent absolutnie dominowały, ale obecnie ustąpiły pola półwłoskim i włoskim. Do tego stopnia, że np. w ofercie cenionej przeze mnie marki Emanuel Berg podział koszul ze względu na typ kołnierzyka jest następujący: Cutaway (włoski), Spread (półwłoski) i Button-down. Ten trzeci (kołnierzyk na guziczki) to zupełnie odrębna grupa – koszul o obniżonej formalności. Kołnierzyków kent – w ofercie Emanuel Berg – brak.

jaki kołnierzyk koszuli

Koszula z kołnierzykiem włoskim (L) i półwłoskim (P) z oferty marki Emanuel Berg.

Żeby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule wpisu muszę najpierw wyjaśnić co rozumiem pod pojęciem „eleganckiej stylizacji”. I od razu wyłuszczam, że eleganckiej stylizacji nie utożsamiam ze stylizacją formalną. Elegancka to dla mnie taka, w skład której wchodzi marynarka, koszula, krawat/muszka i (opcjonalnie) kamizelka. Jak widać w tym zbiorze mieści się zarówno garnitur jak i zestaw koordynowany, ale także zestaw smart-każualowy czyli elementy wymienione powyżej połączone z chinosami, dżinsami, sztruksami, moleskinami itp. I przy tak szeroko rozumianej eleganckiej stylizacji, spektrum zastosowanych kołnierzyków jest w zasadzie nieograniczone. Natomiast jeśli brać pod uwagę formalność to ograniczenia są już wyraźne. Do smokingów i garniturów wieczorowych powinno się stosować wyłącznie koszule z kołnierzykami kent i półwłoskim, do garniturów dziennych i zestawów koordynowanych mogą znaleźć zastosowanie koszule z kołnierzykami włoskimi, klubowymi, ze szpilką (pin collar) i ze ściągaczem (tab collar). Najmniej formalne są koszule z kołnierzykiem na guziczki (button down) tym niemniej ich użycie w eleganckich stylizacjach opartych na zestawie koordynowanym lub dziennym garniturze, trudno uznać za błąd.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyki: klubowy ze szpilką (L), ze ściągaczem (Ś), na guziczki (P) w koszulach marki Apposta.

Na zdjęciu głównym wpisu widać koszulę marki Martin & Moore z kołnierzykiem włoskim zastosowaną do dziennego garnituru w kolorze czekoladowym oraz koszulę marki Emanuel Berg zastosowaną do biznesowego garnituru w prążki w kolorze granatowym. Oba garnitury pochodzą z eGARNITUR. Na zdjęciach poniżej prezentuję te same stylizacje w innym ujęciu. Muszę tu dodać, kąt rozwarcia wyłogów w kołnierzykach włoskich może być różny. Zwykle wynosi 180º lub nieco mniej ale zdarzają się kołnierzyki o kącie rozwarcia przekraczającym 180º. Takie kołnierzyki są dość powszechnie stosowane przez eleganckich Włochów, co widać na zdjęciu Lina Ieluzziego zrobionym na Pitti Uomo przez Małgorzatę Adamską.

jaki kołnierzyk koszuli jaki kołnierzyk koszuli

jaki kołnierzyk koszuli

W Polsce popularnością cieszą się kołnierzyki kent i półwłoskie oraz – w ograniczonym zakresie – button down. Kołnierzyki włoskie (szczególnie te o największym kącie rozwarcia wyłogów) nie są raczej mile widziane przez przeciętnych mężczyzn. Podobnie rzecz się ma z kołnierzykami ze szpilką i ze ściągaczem (pin collar i tab collar), a już kołnierzyki klubowe (zarówno te ze szpilką jak i bez) są w zasadzie nieznane. Mowa oczywiście o tzw. masowych klientach, bowiem mężczyźni zainteresowani klasyczną elegancją, którzy wiedzą o co chodzi w budowaniu własnego stylu – od wymienionych typów kołnierzyków nie stronią. Muszę jednak powiedzieć, że trochę mnie dziwi brak zainteresowana koszulami tab collar i bynajmniej nie dlatego, że są one bardzo stylowe lecz dlatego, że nie zdołał ich u nas spopularyzować nawet sam James Bond. Bo trzeba wiedzieć, że od czasu gdy w rolę agenta 007 zaczął się wcielać Daniel Craig, miał on często na sobie koszule z tym typem kołnierzyka. A w filmie Skyfall niemal wszystkie koszule Bonda były właśnie takie. Przy okazji warto nadmienić, że kołnierzyk ze ściągaczem jest przeważnie miękki (tak jak button down) ale zdarzają się też kołnierzyki sztywne – z fiszbinami. I jeszcze jedna bardzo ważna cecha koszuli tab collar: nie można jej nosić bez krawata.

jaki kołnierzyk koszuli

Daniel Craig w filmie Skyfall. Błękitna koszula tab collar pochodzi od Toma Forda.

Moje rozważania o zakresach stosowania koszul z różnymi typami kołnierzyków kończę przeglądem kilku moich stylizacji, w których mam na sobie różne koszule, z różnymi kołnierzykami. Jak łatwo zauważyć, kołnierzyk półwłoski jest moim ulubionym i taki też kołnierzyk wszystkim polecam. Co bardzo ważne: taki kołnierzyk pasuje do każdego kształtu twarzy – a trzeba wiedzieć, że bywa z tym różnie. Np. kołnierzyk włoski słabo wypada gdy twarz jest okrągła (albo wręcz: pucołowata), a kołnierzyk kent nie sprawdza się przy twarzy owalnej – wydłużonej. Półwłoski jest zawsze w sam raz. Poza tym przy kołnierzyku półwłoskim jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jego wyłogi skryją się pod klapami marynarki, co będzie wyglądało elegancko.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk półwłoski. Koszula z mankietami koktajlowymi szyta na miarę w 4Gentleman.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk włoski. Koszula Martin & Moore.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk button down. Lniana koszula Polo Ralph Lauren.

jaki kołnierzyk koszuli

Detale kołnierzyka button down.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk kent. Koszula Próchnik.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk półwłoski. Koszula szyta na miarę w Van Thorn.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk ze szpilką (pin collar). Koszula Miler Menswear.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk ze szpilką koszuli Miler Menswear.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk na guziczki (button down). Koszula Próchnik.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk półwłoski. Koszula chesterfield z mankietami koktajlowymi szyta na miarę w Van Thorn.

jaki kołnierzyk koszuli

Detale koszuli chesterfield.

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyki półwłoskie. Koszula James Button (L) i Poszetka (P).

jaki kołnierzyk koszuli

Kołnierzyk półwłoski. Koszula szyta na miarę w Emanuel Berg.

jaki kołnierzyk koszuli

kołnierzyk półwłoski. Koszula 4Gentleman.

24 komentarze

 1. Michał 16/09/2023
  • Jan Adamski 16/09/2023
 2. Norbert 16/09/2023
  • Jan Adamski 16/09/2023
  • Elegant z Mosiny 17/09/2023
  • Piotr 20/09/2023
  • KarloS 15/04/2024
 3. Jacek 16/09/2023
  • Piotr 20/09/2023
 4. Elegant z Mosiny 17/09/2023
  • Bartek 24/09/2023
 5. Hugo 19/09/2023
  • Piotr 20/09/2023
  • Bartek 24/09/2023
 6. Piotr 20/09/2023
  • Piotr 20/09/2023
  • Jan Adamski 20/09/2023
 7. Tomasz 21/09/2023
  • Jan Adamski 22/09/2023
 8. Kamil 22/09/2023
  • Jan Adamski 22/09/2023
 9. Bartłomiej 23/09/2023
 10. Bartek 23/09/2023

Dodaj komentarz