Dowcipna nazwa nowego podatku

Stacja_1

Mam dwie wiadomości dobrą i złą. Którą najpierw?

Zła wiadomość: od 1 stycznia 2015 r. rząd wprowadził nowy podatek na paliwa. Eksperci oceniają, że podniesie on cenę na stacjach benzynowych o około 4 – 6 groszy na litrze. Podatek, jak to podatek, trafi do budżetu, ale nie cały. Jego część pochłonie bowiem koszt funkcjonowania urzędu: Agencji Rezerw Materiałowych (ARM). Podatek będzie płacony przez producentów paliw nie do budżetu, czy np. Urzędu Skarbowego, ale właśnie do ARM. Ta potężna struktura biurokratyczna składa się z centrali i Oddziałów Terenowych. W skład centrali wchodzą biura: Biuro Audytu Wewnętrznego, Biuro Finansowo-Księgowe, Biuro Infrastruktury i Logistyki, Biuro Kontroli, Biuro Organizacyjne, Biuro Prawne, Biuro Zapasów Interwencyjnych, Biuro Rezerw Medycznych, Biuro Rezerw Żywnościowych, Biuro Teleinformatyki. Oddziały terenowe mieszczą się w: Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu. Koszt funkcjonowania takiej struktury musi być ogromny, więc nowy podatek był niezbędny. Zresztą od roku 2016 będzie wyższy.

Dobra wiadomość: poczucie humoru to cenna cecha i należy się cieszyć, że nie opuszcza ona naszego rządu: nowy podatek został nazwany dowcipnie: opłatą zapasową. To zupełnie tak, jak w samochodzie: cztery koła całkowicie wystarczają, ale na wszelki wypadek wozi się jeszcze koło zapasowe. I niekiedy takie koło faktycznie się przydaje. Więc nie można dopuścić do tego, żeby system podatkowy funkcjonował bez podatków zapasowych. Mamy oto pierwszy, ale przewiduję, że będzie ich więcej. Pewnie na pierwszy ogień pójdą podatki zwane eufemistycznie składkami: składka zapasowa na ZUS i składka zapasowa na NFZ. A VAT zapasowy, albo akcyza zapasowa? Czemu nie.

W PRL-u zwykło się było komentować kolejne pomysły władzy tak: nie będzie lepiej, ale przynajmniej będzie śmieszniej. No i historia zatoczyła koło: z podatkami zapasowymi żadną miarą nie będzie lepiej. Ale śmieszniej – owszem.

3 komentarze

  1. krzysztofc 08/01/2015
    • Jan Adamski 08/01/2015
  2. krzysztofc 09/01/2015

Dodaj komentarz