Przypomnienie 'zamka błyskawicznego’

Schemat_2

W pierwszych dniach istnienia mojego bloga opublikowałem wpis o zasadach jazdy ’na zamek błyskawiczny’. Dziś już nikt nie odwiedza tego wpisu więc postanowiłem go przypomnieć, bowiem jest ciągle aktualny, natomiast liczba kierowców, którzy rozumieją jego istotę – jest zaskakująco mała. A przecież stosowanie się do tej prostej zasady oszczędza nie tylko czas, ale także nerwy. Zasada dotyczy sytuacji, gdy jezdnia ulega zwężeniu i z dwóch pasów ruchu – robi się jeden.

Samochod_1

JAK JEST TERAZ

Obecnie większość kierowców ustawia się zawczasu na tym pasie, który zachowuje ciągłość (pas A). W związku z tym tworzy się na nim zator. Część kierowców omija zator jadąc dalej pasem, który się kończy (pas B) i gdy tylko wypatrzy jakąś lukę, to się w nią wciska. Część kierowców jedzie jeszcze dalej i wciska się bliżej końca pasa B. Nieliczni – jadą do samego końca, włączają kierunkowskaz i czekają aż ktoś ich wpuści. W wyniku tych wszystkich podchodów samochody na pasie B przemieszczają się szybciej, niż samochody na pasie A. Wywołuje to, całkowicie zrozumiałą, irytację kierowców na pasie A. W związku z tym część z nich stara się uniemożliwić wjazd z pasa B na pas A, jadąc tuż za poprzedzającym samochodem – zderzak w zderzak. To stwarza zagrożenie.

Samochod_1

JAK POWINNO BYĆ

Kierowcy powinni ustawiać się równomiernie na obydwu pasach – nie ma potrzeby zajmowania zawczasu pasa A. Jadący pasem B nie mogą jednak wjeżdżać w żadną lukę, która się ewentualnie utworzy. Muszą czekać, aż dojadą do końca pasa B. Nie włączają kierunkowskazu. Zrobią to dopiero kiedy dojadą do samego końca pasa i samochód jadący przed nimi wjedzie już na pas A. Czekają, aż przejedzie obok nich samochód z pasa A, po czym wjeżdżają w lukę, która się utworzyła bo kolejny kierowca jadący pasem A zostawił wystarczająco dużo miejsca. Wszyscy muszą pamiętać o tym, że nie wolno złamać zasady: jeden samochód z pasa A / jeden samochód z pasa B. Taka organizacja spowoduje, że zator na pasie A oraz zator na pasie B będą się przemieszczać z tą samą prędkością, więc żaden kierowca nie będzie miał poczucia, że ktoś go wyprzedza. Zniknie powód do irytacji, a płynność ruchu się poprawi.

Samochod_1

TABLICE INFORMACYJNE

Jest wiele różnych tablic i znaków zachęcających do jazdy na zamek błyskawiczny: poniżej kilka przykładów. Jednak większość ma pewną wadę. Mianowicie nie pokazuje wyraźnie obydwu warunków, jakie muszą spełnić kierowcy, żeby zachować optymalną płynność ruchu. Jeden z nich, to równomierność, czyli jeden samochód z pasa A / jeden samochód z pasa B. Ale drugi warunek jest nie mniej ważny: to absolutny zakaz wcześniejszej zmiany pasa. Należy to robić dopiero na samym końcu.

suwak_11

Jedyny znak jaki udało mi się znaleźć, na którym pokazane są obydwie zasady jazdy na zamek błyskawiczny.

suwak_13

Suwak_6b

suwak_2

suwak_10

suwak_8

5 komentarzy

  1. Mateusz 17/02/2015
  2. PaniPonura 18/02/2015
    • Jan Adamski 18/02/2015
      • Mateusz 18/02/2015
  3. qq 18/02/2015

Dodaj komentarz