Słowa, które przejdą do historii

słowa, które przejdą do historii

Te są słowa, które przejdą do historii; Mateusz Morawiecki, znany z publicznego wyznania miłości budżetowi państwa, tym razem wypowiedział się w sprawie podatków (cytat za: Biznes.Interia.pl): ’Ogromna większość przedsiębiorców chce, żeby miała niższy klin podatkowy. Natomiast zastanawiamy się, w jaki sposób zaproponować opodatkowanie bardzo dużych biznesów, które są na działalności gospodarczej i to jest znak zapytania nie do końca jeszcze rozstrzygnięty. Natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że jak ktoś dzisiaj płaci podatek 19 proc., a jutro by płacił 40 proc., to byłby z tego powodu bardzo niezadowolony’.

Wiekopomność wypowiedzi pana wicepremiera wynika z kilku przesłanek:

 1. Dowiadujemy się, że większość przedsiębiorców woli płacić mniejszy podatek niż większy. Nigdy byśmy się tego nie domyślili, więc informacja jest niezwykłej wagi. Bardzo ciekawe byłoby też dowiedzieć się czegoś o owej małej mniejszości, która jednak przedkłada większy podatek nad mniejszy. Ale na ten temat, pan wicepremier milczy.
 2. Dowiadujemy się o ’dużych biznesach, które są na działalności gospodarczej’. Wiedzieliśmy, że biznes jest po prostu działalnością gospodarczą, ale że biznes jest na działalności gospodarczej, to jest absolutna nowość, godna odnotowania.
 3. Dowiadujemy się, że znaki zapytania dzielą się na rozstrzygnięte i nierozstrzygnięte, co jest bardzo ważne, bo ktoś mógłby mylnie sądzić, że znak zapytania rozstrzygnięty, nie jest już znakiem zapytania.
 4. Dowiadujemy się o niespotykanej przenikliwości naszego rządu (bo przecież pan wicepremier mówi w imieniu rządu), który wpadł na to, że podniesienie podatku o 110% (czyli zmiana stawki z 19% na 40%) może wywołać niezadowolenie. A nawet duże niezadowolenie.

Los ostatnio obdarza Polskę, bardzo światłymi politykami. Nigdy jednak dotąd nie było polityka tak światłego jak Mateusz Morawiecki. Dzięki ci losie!

6 komentarzy

 1. Wiktor 06/11/2016
  • paero123 07/11/2016
 2. Mateusz 08/11/2016
  • A.Pienio 08/11/2016
 3. A.Pienio 08/11/2016
  • Quietus 13/11/2016

Dodaj komentarz