Milton Friedman

Friedman

Milton Friedman (1912 – 2006), laureat Nagrody Nobla z ekonomii w 1976 roku, jest jedną z ikon kapitalizmu, wolnego runku i wolności. Był m.in. doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Zdobył ogromną popularność m.in. dlatego, że posługiwał się prostym językiem, zrozumiałym dla każdego. W 1990 roku przebywał w Polsce, razem z wizytującym nasz kraj prezydentem Reaganem (wówczas już byłym prezydentem). Wypowiedział wtedy znamienne słowa, że jeśli Polska chce osiągnąć sukces i bogactwo krajów Zachodu, to nie powinna kopiować tych rozwiązań, które kraje Zachodu stosują obecnie, lecz te, które kraje Zachodu stosowały wtedy, gdy były tak biedne jak Polska.

Poniżej kilka innych znanych cytatów z Miltona Friedmana:

Społeczeństwo, które przedkłada równość nad wolność, nie ma ani jednego, ani drugiego. Społeczeństwo, które przedkłada wolność nad równość, będzie się szczyciło i jednym, i drugim.

Świat finansów jest podobny do alkoholizmu: i w jednym i w drugim przypadku najpierw jest nadmiar środków płynnych, następnie euforia, a na końcu – depresja.

Rząd nie rozwiązuje problemów, rząd je tworzy.

Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce.

Wklejam także krótki film ze spotkania Miltona Friedmana ze studentami. Warto posłuchać ciętych ripost noblisty w odpowiedzi na pytania ludzi zatroskanych o los ubogich. Gdy ktoś z sali zadaje mu pytanie, czy kiedykolwiek sam był biedny, odpowiada, że bardziej niż większość spośród obecnych na sali. Po czym dodaje: ‚Ale czy jest tu choćby jedna taka osoba, która powie, że chce by raka u niej leczył tylko taki lekarz, który sam go miał?’ Oto cały Friedman.

Dodaj komentarz