Port lotniczy Radom – ciąg dalszy paranoi

port lotniczy Radom

Półtora roku temu opublikowałem wpis Polak głupi po szkodzie, w którym pisałem o bezsensownych inwestycjach lokalnych władz, marnotrawiących pieniądze podatników. Sztandarowym przykładem takiego marnotrawienia był port lotniczy Radom, który w owym czasie zdołał pochłonąć już 200 mln złotych i był źródłem nieustannych strat. Wpis sprzed półtora roku zakończyłem taką sentencją: Władze miast i miasteczek, którym marzy się bycie metropoliami, leczą swoje kompleksy przy pomocy pieniędzy podatników. Czy jest jakaś tama dla tej paranoi? Dziś już wiemy, że nie ma żadnej tamy i polityczna paranoja obejmuje coraz nowe obszary.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się (patrz: tutaj i tutaj), że port lotniczy Radom, który zatrudnia 140 osób obsługi i niemal zupełnie nie obsługuje pasażerów, zostanie przejęty przez przedsiębiorstwo państwowe Polskie Porty Lotnicze (PPL). Zaś nowy właściciel ma w planie… inwestycje za 800 mln złotych i przystosowanie portu do obsługi najpierw 5 milionów, a w dalszej perspektywie – nawet 10 milionów pasażerów rocznie (obecnie obsługuje kilka tysięcy). Skąd wezmą się te miliony pasażerów? Nie wiadomo, gdyż zgodnie z nową świecką tradycją, nie przeprowadzono żadnych analiz. Jest tajemnicą poliszynela, że ratowanie bezsensownej inwestycji jaką jest radomskie lotnisko, wynika wyłącznie z nacisków wpływowych polityków rządzącej partii, pochodzących z Radomia lub kandydujących z okręgu radomskiego, w szczególności Adama Bielana i Marka Suskiego. Jest to woluntaryzm polityczny w najczystszej postaci.

Nie sposób oczywiście nie zadać pytania jak sprawa rozbudowy lotniska w Radomiu ma się do istniejącego i przynoszącego zyski lotniska w Modlinie, oraz do planowanego centralnego portu komunikacyjnego w Baranowie. Otóż ma się tak, że zapadła już podobno polityczna decyzja o likwidacji portu lotniczego Modlin. Realizacja tej decyzji nie jest jednak prosta, gdyż współwłaścicielami Modlina są: województwo mazowieckie, Agencja Mienia Wojskowego (AMW), PPL i Nowy Dwór Mazowiecki, zaś kluczowe decyzje muszą być podejmowane jednomyślnie. Za likwidacją lotniska w Modlinie optują na razie PPL i AMW, przeciwne są władze województwa mazowieckiego i Nowego Dworu Mazowieckiego. Przed nami jednak wybory samorządowe, a po nich postrzeganie problemu przez nowe władze samorządowe może się zmienić i znikną przeszkody do likwidacji lotniska w Modlinie. Byłaby to bez wątpienia jedna z najgłupszych decyzji gospodarczych w najnowszej historii Polski.

Jeszcze ciekawiej wygląda sprawa rozbudowy lotniska w Radomiu w kontekście budowy centralnego portu komunikacyjnego Solidarność w Baranowie. Bo przede wszystkim nie dokonano żadnych profesjonalnych analiz ruchu pasażerskiego w horyzoncie czasowym 20 – 30 lat, więc nie wiadomo czy i skąd wezmą się pasażerowie CPK Solidarność. Założono tylko wstępnie likwidację lotniska Chopina w Warszawie oraz lotnisk regionalnych (w tym lotniska w Radomiu), co i tak nie dałoby CPK zakładanej liczby pasażerów zapewniających rentowność. Gdy jednak z badań opinii wyszło, że gawiedź nie lubi likwidacji czegokolwiek, a już likwidacji lotnisk w szczególności, natychmiast ogłoszono, że żadnej likwidacji nie będzie. Kandydat na prezydenta Warszawy – Patryk Jaki – uroczyście zapewnił, że oddanie do użytku lotniska Solidarność nie będzie równoznaczne z zamknięciem lotniska Chopina, a premier Mateusz Morawiecki jego słowa potwierdził. Jest to oczywiście kompletny nonsens, ale na tym etapie historycznym musi gawiedzi wystarczyć. Gdy etap historyczny się zmieni, to się ogłosi nową strategię i znów wszyscy będą zadowoleni.

Woluntarystyczny mechanizm podejmowania decyzji gospodarczych, charakterystyczny dla obecnego rządu, wydaje mi się bardzo podobny do PRL-owskiego mechanizmu z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, czyli z epoki Gierka. Jest wielce prawdopodobne, że podobny będzie też końcowy rezultat tych decyzji, czyli upadek gospodarczy Polski. Port lotniczy Radom będzie bez wątpienia jednym z jego symboli.

10 komentarzy

 1. Wojtek G 04/07/2018
  • Jan Adamski 05/07/2018
  • DJ True 19/07/2018
   • Jan Adamski 19/07/2018
  • Fracasse 01/02/2019
 2. Wojtek G 04/07/2018
  • Wojtek G 04/07/2018
   • Jan Adamski 05/07/2018
 3. mmm777 04/07/2018
 4. Marek 09/07/2018

Dodaj komentarz