Księga zdziwień odc. 121

Media obiegła dziś informacja, że spółka giełdowa JSW (Jastrzębska Spółka Węglowa) – z większościowym udziałem Skarbu Państwa – ogłosiła, że przedłużyła o 10 lat gwarancje zatrudnienia dla swoich pracowników. Jak można przeczytać w komunikacie: Zarząd ocenia, że zawarcie nowego porozumienia z organizacjami związkowymi nie będzie wywierać skutków finansowych dla spółki. Zupełnie innego zdania byli inwestorzy giełdowi, gdyż wykres kursu spółki w dniu ogłoszenia komunikatu, wygląda tak:

Państwowe spółki przyzwyczaiły nas do tego, że ich zarządy nie realizują podstawowego obowiązku jaki nakłada na nie Kodeks spółek handlowych, czyli nie dążą do maksymalizacji wartości spółki, lecz realizują cele polityczne rządu. Takie postępowanie zarządów jest wprawdzie przestępstwem, ale przecież wiadomo, że włos im z głowy za to nie padnie. Więc to mnie nie dziwi. Dziwi mnie natomiast bardzo, że gwarancje zatrudnienia przedłużono zaledwie o 10 lat! Przecież gdyby je przedłużono o 20, 30 lub 40 lat, to popularność partii rządzącej wśród górniczej braci, wzrosłaby jeszcze bardziej, a przecież wyłącznie o to tu chodzi.

Ale nie wykluczam, że jest to przemyślana strategia: teraz przedłuża się o 10 lat, żeby uspokoić nastroje, a bezpośrednio przed wyborami przedłuży się o następne 20 lat. Jeśli tak, to przestaję się dziwić.

5 komentarzy

  1. Krzysztof Góźdź 31/03/2021
    • Jan Adamski 31/03/2021
  2. Wojciech Pająk 01/04/2021
    • Jan Adamski 01/04/2021
    • Adam 04/04/2021

Dodaj komentarz