Buty do smokingu

buty do smokingu

Dzisiejszy wpis miał być poświęcony nowym garniturom z mojej kolekcji, które miały trafić do sprzedaży w dniu 20 kwietnia. Niestety nie trafiły 🙁 Zawiedli kooperanci, wskutek czego premiera pięciu garniturów przesuwa się o około 3 tygodnie (w okolice połowy maja), a premiera smokingu – co najmniej o kolejny tydzień. Przepraszam wszystkie osoby, które informowałem o kwietniowym terminie i które wiązały z tym terminem jakieś swoje plany. Niestety nie miałem na to wpływu i sam jestem zbulwersowany zaistniałą sytuacją. Podobno nastały takie czasy w biznesie, że wywiązywanie się z zobowiązań należy do rzadkości a szanowanie partnera jest uważane za przeżytek. Trudno mi się z tym pogodzić ale mam nadzieję, że jest to tylko chwilowe załamanie etyki biznesu związane z idącym z góry szermowaniem kłamstwami, epatowaniem pogardą, przyzwoleniem dla niekompetencji. I że wysokie standardy charakterystyczne dla cywilizowanego świata, pojawią się także u nas i zagoszczą na stałe.

Kończąc ten temat dodam jeszcze, że cztery garnitury z kolekcji 2022 są już w sprzedaży w sklepie eGARNITUR. Są to garnitury o nazwach: NIKODEM, JEP, JOHN i MARK. Ten ostatni okazał się wyjątkowym hitem sprzedażowym 🙂 Do artykułu omawiającego moją kolekcję, w tym przede wszystkim zmiany jakie wprowadziłem w konstrukcji garniturów, powrócę za kilka tygodni.

Temat butów do smokingu – na pierwszy rzut oka – wydaje się nieciekawy, wręcz nudny, bowiem każdy przecież wie, że w tym przypadku praktycznie nie ma wyboru, bowiem obowiązują czarne lakierki z zamkniętą przyszwą. Nad czym się tu więc rozwodzić? Życie zwykło jednak płatać różne figle, a kwestia formalnych męskich ubiorów wieczorowych okazała się poletkiem słabo na te figle odpornym. I smokingi oferowane przez popularne sieciówki, powoli zaczęły tracić swój klasyczny charakter, upodabniając się do zwykłych garniturów tyle tylko, że z błyszczącymi klapami. W końcu zatraciły nawet swój pierwotny charakter strojów wieczorowych i zaczęły być nagminnie stosowane w ciągu dnia, stając się ulubionym strojem panów młodych. Pisałem o tym szerzej we wpisie Dlaczego klasyczne smokingi są wypierane przez ubiory smokingopodobne?

Buty smokingowe dość długo opierały się „modnym trendom” ale wszystko wskazuje na to, że i one wkrótce ustąpią pod ich naporem. Jeśli przyjrzymy się uczestnikom gal oskarowych lub innych podobnych wydarzeń to zauważymy, że większość panów wybrała się na nie… w kapciach. Wcale nie żartuję! Angielskie słowo slippers tłumaczy się jako kapcie, a to właśnie buty tego typu są coraz częściej zakładane do smokingu. Przypomnijmy sobie choćby pseudo smokingową kreację Roberta Lewandowskiego na gali Globe Soccer Awards w Dubaju, w roku 2020 i jego buty, którymi były właśnie welurowe slippersy (nota bene założone na gołe stopy).

https://www.instagram.com/p/CJVwVMunPB-/

Użyłem powyżej nazwy: slippersy, która jest dość niefortunnym spolszczeniem anglojęzycznego oryginału, ale jest dość powszechnie używana. Generalnie jest kłopot z nazwaniem tego typu butów w języku polskim. Określenie: kapcie wydaje się najwłaściwsze, ale z drugiej strony nazywanie kapciami butów do smokingu, budzi zdecydowany sprzeciw. A może nie są to jednak buty do smokingu? Otóż do typowego smokingu odpowiadającego kodowi ubraniowemu black tie – rzeczywiście nie są! Są natomiast idealne do ubioru nieco mniej formalnego, jakim jest aksamitna marynarka do palenia. Zwana zresztą u nas „marynarką smokingową”, ale chyba tylko przez osoby, które dość pobieżnie opanowały język angielski i określenie „smoking jacket” tłumaczą jako „marynarka smokingowa” 😉

buty do smokingu

Kiedyś w sklepie Salvatore Ferragamo wypatrzyłem eskarpiny, które nazywały się tam mokasynami z kokardą, zaś w opisie można było przeczytać, że są to: super eleganckie, ikoniczne loafersy. Pomieszanie pojęć tak wielkie, że aż piękne 🙂

buty do smokingu

Typowe slippersy są wykonane z weluru i bardzo często mają wyhaftowany na przyszwie herb lub monogram. Kiedyś były partnerami bonżurek, które przecież są bliskimi kuzynkami marynarek do palenia.

Skoro już wiadomo jakich butów należy raczej unikać tworząc smokingową stylizację, to teraz kilka zdań na temat tego na jakie buty postawić. Otóż tradycyjnymi butami do fraka i smokingu są eskarpiny (ang. court shoes, opera pumps). Są to czółenka na płaskim obcasie, wykonane z  lakierowanej na czarno skóry i posiadające na przyszwie ozdobną kokardę wykonaną z taśmy rypsowej.

buty do smokingu

Eskarpiny marki Arthur Sleep, na stronie sklepu zwane zresztą… slippersami.

Na początku trzeciej dekady XXI wieku można chyba śmiało powiedzieć, że eskarpiny wyszły z użycia i dziś w zasadzie się ich nie widuje. Oczywiście koniecznie trzeba dodać, że gdyby ktoś zechciał takie buty sobie sprawić i zakładać je do smokingu to chapeau bas! W każdym razie można je kupić, np. tutaj.

Dzisiaj najwłaściwszymi butami do smokingu wydają się czarne wiedenki lub lotniki z lakierowanej skóry, ale skóra nielakierowana też jest dopuszczalna. Jeśli ktoś decyduje się na buty z takiej skóry to powinien zadbać, żeby była ona odpowiednio wypolerowana. Efekt lśniących nosków jest bardzo pożądany. Ja zakładałem dotąd do smokingu lotniki marki Carlos Santos ze skóry nielakierowanej, rzadziej – wiedenki Loake ze skóry lakierowanej. Niedawno zdecydowałem się nabyć nowe buty i postawiłem na lotniki marki Meka. Myślę, że będą świetnym uzupełnieniem smokingu z mojej kolekcji zaprojektowanej dla eGARNITUR. Mam nadzieję, że Covid mamy już za sobą i okazji do zakładania smokingu będzie coraz więcej. Najbliższa – bardzo dla mnie ważna – będzie miała miejsce za nieco ponad miesiąc. Nie omieszkam napisać o niej na blogu. A jeśli moje plany się powiodą – to naprawdę będzie o czym pisać 😉

buty do smokingu

Moje nowe buty do smokingu marki Meka są szyte metodą Blake a nie Goodyear, jak większość butów tej marki. Dzięki temu mają cieńszą podeszwę i wyglądają na lżejsze – co jest zaletą w przypadku butów formalnych.

buty do smokingu

Kształt kopyta to rzecz gustu: jednym podobają się bardziej zaokrąglone, innym – bardziej wydłużone. Ja lubię kształt wydłużony i m.in. z tego powodu wybrałem buty Meka. Uważam, że kształt kopyta jest piękny.

buty do smokingu

Smoking DEAN z mojej kolekcji dla eGARNITUR.

buty do smokingu

Smoking DEAN.

buty do smokingu

A do niego lotniki Carlos Santos.

buty do smokingu

Smoking Próchnik.

buty do smokingu

A do niego wiedenki Loake.

buty do smokingu

Ponownie smoking z mojej kolekcji dla eGARNITUR.

buty do smokingu

A do niego lotniki Meka.

35 komentarzy

  1. Maciej 22/04/2022
    • taxus 22/04/2022
      • Maciej 22/04/2022
        • taxus 22/04/2022
    • Jan Adamski 22/04/2022
      • Krzysztof 22/04/2022
        • Jan Adamski 23/04/2022
  2. Jan Adam Grzebiński-Chrobry ps. Jupiter - słynny kobieciarz i awanturnik-zawadiaka 22/04/2022
    • Jan Adamski 22/04/2022
  3. Richard 22/04/2022
    • Jan Adamski 22/04/2022
      • Richard 23/04/2022
        • Jan Adamski 23/04/2022
  4. Maturzysta 22/04/2022
    • Jan Adamski 23/04/2022
  5. Krzysztof 22/04/2022
    • Jan Adamski 23/04/2022
  6. Silesia 22/04/2022
    • Jan Adamski 23/04/2022
  7. Kamil Jastrzębski 24/04/2022
    • Jan Adamski 25/04/2022
    • Paweł 25/04/2022
      • Jan Adamski 25/04/2022
        • Wojciech 26/04/2022
          • Paweł 26/04/2022
        • Paweł 26/04/2022
      • taxus 04/07/2022
  8. Maciej 01/05/2022
    • Jan Adamski 02/05/2022
  9. Patryk 09/05/2022
    • Jan Adamski 09/05/2022
  10. Brajan 11/05/2022
    • Jan Adamski 11/05/2022
      • Brajan 11/05/2022
        • Jan Adamski 11/05/2022

Dodaj komentarz