Koszula do garnituru
Na co zwracać uwagę przy zakupie

koszula do garnituru

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż kupienie koszuli do garnituru; oferta w sklepach stacjonarnych i internetowych jest ogromna, pozostaje tylko wybrać rozmiar kołnierzyka i wzrost – i po sprawie. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej skomplikowana a na kupującego czeka całe mnóstwo pułapek, w które łatwo wpaść. Bo trzeba wiedzieć, że większość koszul garniturowych dostępnych w sklepach – nie nadaje się do noszenia z krawatem. To znaczy można je założyć do garnituru i zawiązać krawat, ale będą wyglądały źle. Zatem jak uniknąć pułapek i kupić dobrą i ładną koszulę? Poniżej moje rady.

Przede wszystkim wyjaśnić muszę moje radykalne stwierdzenie, że większość koszul dostępnych w sklepach, nie nadaje się do noszenia z krawatem. Problem tkwi w wielkości i kształcie wyłogów kołnierzyka. Jeśli są one za małe, to zestaw koszula/krawat/marynarka wygląda źle. Wyjaśniają to zdjęcia poniżej.

koszula do garnituru

Koszula po lewej ma zbyt małe wyłogi, które nie dochodzą do klap marynarki; wygląda to nieelegancko i takiej koszuli nie należy zakładać do garnituru. Koszula po prawej ma właściwe wyłogi i wygląda elegancko i z klasą.

Ostatnio przejrzałem ofertę naszego czołowego producenta koszul i stwierdziłem z przerażeniem, że wszystkie koszule tam oferowane mają takie kołnierzyki jak koszula na zdjęciu po lewej. Kupując koszulę trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość wyłogów kołnierzyka i nie kupować takiej, która ma je za małe. Jeśli ma się wprawę, to wielkość wyłogów można ocenić na pierwszy rzut oka, ale jedynym pewnym sposobem tej oceny, jest przymierzenie koszuli, zawiązanie krawata i ocena jak wyłogi kołnierzyka układają się względem klap marynarki.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że koszule garniturowe mogą mieć różne typy kołnierzyków. W zależności od kąta rozchylenia wyłogów, zwykło się je dzielić na trzy typy pokazane na zdjęciu poniżej. Jak łatwo zauważyć problem zbyt małych wyłogów pojawia się najczęściej w kołnierzykach kent, sporadycznie w kołnierzykach półwłoskich i w zasadzie nie pojawia się w kołnierzykach włoskich. Jeśli ktoś chce uniknąć zakupu koszuli ze zbyt małymi wyłogami, a nie chce jej przymierzać, zawiązywać krawata itd. to powinien zrezygnować z kołnierzyka kent a postawić na półwłoski lub włoski.

koszula do garnituru

Koszule brytyjskiej marki Charles Tyrwhitt z kołnierzykami (od lewej): kent, półwłoskim, włoskim.

Drugą pułapką czyhającą na nabywcę koszuli, jest jej rozmiar. Kłopot w tym, że wiele marek przeszło na uproszczony system rozmiarów, który nie uwzględnia wzrostu. Wprawdzie długość koszuli i długość jej rękawów (czyli dopasowanie do wzrostu) zmieniają się, ale równolegle ze zmianą rozmiaru kołnierzyka. Czyli jeśli ktoś ma większy obwód szyi, to domyślnie przyjmuje się, że jest także wyższy – a tak przecież nie zawsze jest. W firmach stosujących taką uproszczoną rozmiarówkę, osoby o standardowej sylwetce i wzroście 175 – 190 cm są w stanie kupić koszulę, która będzie na nich dobrze leżała. Mężczyźni niscy i korpulentni oraz wysocy i szczupli – są bez szans. Muszą szukać koszul u tych producentów, którzy stosują standardową lub rozszerzoną rozmiarówkę. Jako standardową należy rozumieć taką, która uwzględnia nie tylko obwód szyi ale także wzrost. Np. oznaczenie: 39/176-182 informuje, że koszula jest na osobę o wzroście od ok. 176 cm do ok. 182 cm i obwodzie szyi 39 cm. Osoba o takim samym obwodzie szyi ale niższego wzrostu, powinna przymierzyć koszulę 39/164-170, a osoba wysoka – koszulę 39/188-194. Rozmiarówka rozszerzona (rzadko stosowana) to taka, która uwzględnia jeszcze dodatkowo typ sylwetki. Koszule 39/176-182 slim i 39/176-182 regular bedą miały taki sam rozmiar kołnierzyka oraz długość koszuli i jej rękawów, ale różną szerokość w klatce piersiowej i biodrach. Należy pamiętać, że kupując koszulę w sklepie online należy skrupulatnie sprawdzać wszystkie wymiary podane w tabeli rozmiarów, a kupując w sklepie stacjonarnym, koszulę należy przymierzyć.

Jednak sam proces przymierzania – pozornie oczywisty – też kryje w sobie pułapkę. Mianowicie w dobie mody na slim, wszystko jest bardzo dopasowane, w tym oczywiście koszule. Ale koszula dopasowana to zupełnie coś innego niż za ciasna; ta pierwsza jest OK, ta druga to istne utrapienie i w żadnym wypadku nie należy takiej kupować. A wspomniana pułapka polega na tym, że gdy przymierza się koszulę wyłącznie w pozycji stojącej, można przegapić fakt, że jest ona za ciasna – bo w pozycji stojącej wydaje się poprawnie leżeć i nie opinać torsu. Żeby stwierdzić, czy nie jest za ciasna, trzeba usiąść i rozluźnić mięśnie. Jeśli wtedy poczujemy, że koszula opina tors a guziki, mówiąc kolokwialnie, się rozłażą – koszula jest za ciasna i trzeba poszukać innej.

koszula do garnituru

Koszula na zdjęciu po lewej wydaje się mieć prawidłowo dobrany rozmiar. Ale test w pozycji siedzącej ujawnia, że jest za ciasna.

Niemal wszystkie koszule dostępne w sklepach mają za długie rękawy. Tak się po prostu tworzy rozmiarówki, ponieważ koszula z za krótkimi rękawami nie nadaje się do noszenia, natomiast rękawy zbyt długie, można w łatwy sposób skrócić, dopasowując ich długość do długości rąk właściciela koszuli. Niestety wielu panów nie widzi potrzeby skracania rękawów, gdyż mankiety (po zapięciu guzików lub połączeniu spinkami) oprą się na nadgarstku, a nadmiar długości „zgubi się” pod rękawami marynarki. Jednak za długie rękawy koszuli, tworzące harmonijkę nad mankietami, są równie nieeleganckie jak za długie spodnie. Tłumaczenie, że rękawy koszuli mogą być za długie, gdyż i tak ich nie widać gdy ma się na sobie marynarkę, jest podobne temu, że można nosić dziurawe skarpetki, bo i tak ich nie widać gdy ma się na nogach buty. Elegancki mężczyzna nie nosi dziurawych skarpetek ani koszul ze zbyt długimi rękawami.

A jaka powinna być właściwa długość rękawów koszuli? Końcówki mankietów powinny sięgać do przegubu nadgarstka ale jednocześnie mankiety powinny wystawać na ok. 1 – 2 cm spod rękawów marynarki. Bo wtedy zestaw koszula/marynarka wygląda najbardziej elegancko i stylowo. I tu dochodzimy do bardzo drażliwej kwestii długości rękawów marynarki. Drażliwej dlatego, że przytłaczająca większość mężczyzn nosi marynarki z za długimi rękawami, co wygląda bardzo nieestetycznie i jest świadectwem bylejakości. Faktem jest, że niemal wszystkie firmy szyjące marynarki, szyją je ze zbyt długimi rękawami – zapewne z tych samych powodów, o których pisałem powyżej, omawiając długość rękawów koszul. Poniżej infografika, która pokazuje właściwe długości rękawów.

koszula do garnituru

Właściwa długość rękawów marynarki i koszuli. Strzałką oznaczono charakterystyczny i łatwo identyfikowalny szczegół anatomiczny – zakończenie kości łokciowej. Do tego miejsca powinien sięgać rękaw marynarki – nie niżej.

Wybierając koszulę do garnituru należy pamiętać, że jest ona tym bardziej elegancka im jej kolor/odcień jest jaśniejszy. Najbardziej elegancka jest koszula biała, natomiast zakładanie do garnituru koszuli czarnej, nie jest dobrym pomysłem. Biała koszula uchodzi za najbardziej elegancką nie dlatego, że jakiś dyktator mody tak zarządził, ale dlatego, że twarz mężczyzny podkreślona bielą kołnierzyka wygląda najkorzystniej. Przy kupnie koszuli należy też mieć na uwadze, że wszelkie wzory (paski, krata, nadruki itp.) obniżają jej formalność. Przy czym im bardziej wyrazisty jest wzór, tym koszula jest mniej formalna.

Ale przy kupnie kolorowej koszuli pojawia się jeszcze jedna pułapka, z istnienia której mało kto zdaje sobie sprawę. Otóż niektóre koszule kolorowe (szczególnie niebieskie) mają taką właściwość, że ciemnieją pod wpływem wilgoci. Takich koszul trzeba unikać, bowiem będą na nich widoczne plamy potu. Nie muszę dodawać, że widok koszuli z ciemnymi plamami (szczególnie pod pachami) jest bardzo nieestetyczny, żeby nie powiedzieć – odrażający. Dlatego przed kupieniem koszuli warto przeprowadzić test kropli wody. Należy zwilżyć tkaninę koszuli i obserwować, czy nie ciemnieje pod wpływem wilgoci.

koszula do garnituru

Niebieska koszula z negatywnym wynikiem testu kropli wody. Testowana koszula jest z lnu, ale ten sam problem dotyczy też koszul bawełnianych.

Na koniec moich rozważań o koszulach zostawiłem bardzo ważną kwestię ich jakości. Każdy kupujący koszulę, chciałby ją oczywiście mieć jak najwyższej jakości. A jakość koszuli w głównej mierze zależy od jakości użytej tkaniny – bawełny. Bo koszula do garnituru powinna być z bawełny, chociaż koszule lniane też mają swoje uzasadnienie, szczególnie latem. Jednak bawełna bawełnie nierówna, a rynek jest zalewany bawełnami koszulowymi złej jakości, ale za to w niskiej cenie. Dość powiedzieć, że bawełny koszulowe można kupić w cenie nawet kilku euro za metr, ale za tkaniny naprawdę dobrej jakości, pochodzące z renomowanych tkalni, trzeba zapłacić już kilkanaście euro. A to jeszcze nie koniec, bowiem najbardziej cenione gatunki bawełny egipskiej (np. Giza 45), tkane we Włoszech, potrafią kosztować powyżej 50 euro za metr. Ceny tkanin przekładają się oczywiście bezpośrednio na ceny koszul, zatem trzeba mieć świadomość, że cena dobrej jakości koszuli nie może być niska.

Kłopot w tym, że przeciętny użytkownik nie potrafi ocenić jakości tkaniny na podstawie li tylko wyglądu i chwytu. Zła jakość ujawni się wprawdzie już po pierwszym praniu, ale gdy koszula jest nowa, naprawdę trudno jest wyrokować co do jakości tkaniny. Pozostaje zatem zaufanie do producenta koszul i wiara w to, że cena jest uczciwa. Czyli jeśli jest wysoka to znaczy, że koszula jest ponadprzeciętnej jakości. To oczywiście nie zawsze się sprawdza, tym niemniej jest w Polsce wielu producentów koszul, którym z całą pewnością można zaufać.

69 komentarzy

 1. Maciej 26/08/2022
  • Jan Adamski 26/08/2022
   • Andrzej 17/09/2022
 2. Paweł 26/08/2022
  • Jan Adamski 26/08/2022
   • P 26/08/2022
    • Jan Adamski 26/08/2022
   • Zibi 26/08/2022
 3. Agata 26/08/2022
  • Jan Adamski 26/08/2022
 4. Piotr 26/08/2022
  • Jan Adamski 26/08/2022
   • Piotr 26/08/2022
    • Jan Adamski 27/08/2022
     • Andrzej 17/09/2022
  • P 26/08/2022
 5. K 26/08/2022
  • Jan Adamski 26/08/2022
 6. Zibi 26/08/2022
  • Zibi 26/08/2022
  • Andrzej 17/09/2022
  • Agata 19/10/2022
 7. Piotrek 26/08/2022
  • Elegant z Mosiny 27/08/2022
   • Piotrek 01/09/2022
    • Piotr 09/01/2023
 8. roniu 27/08/2022
  • Jan Adamski 27/08/2022
   • Elegant z Mosiny 27/08/2022
 9. Roniu 27/08/2022
 10. Wojciech 27/08/2022
  • Piotrek 11/09/2022
 11. Aopolods 27/08/2022
  • Jan Adamski 27/08/2022
 12. Krzysztof 29/08/2022
  • Jacek 30/08/2022
  • Jan Adamski 30/08/2022
   • Andrzej 17/09/2022
 13. Maciej 30/08/2022
  • Jan Adamski 30/08/2022
 14. Bodek 30/08/2022
 15. Aopolods 01/09/2022
 16. LUK 02/09/2022
 17. Krzysztof 11/09/2022
  • Jan Adamski 11/09/2022
   • Andrzej 17/09/2022
 18. Xyz 16/09/2022
 19. Tomek 27/04/2023
  • Jan Adamski 27/04/2023
   • Krzysztof 28/04/2023
 20. Krzysztof 28/04/2023
 21. Artek22 23/05/2023
  • Piotrek 26/05/2023
 22. Ireneusz 27/05/2023
  • Jan Adamski 27/05/2023
   • Ireneusz 28/05/2023
    • Jan Adamski 28/05/2023
     • Ireneusz 28/05/2023
    • Piotr 28/05/2023
 23. Ireneusz 29/05/2023
  • Piotr 29/05/2023
  • Jan Adamski 29/05/2023
 24. Ireneusz 03/06/2023
  • Jan Adamski 03/06/2023
   • Ireneusz 04/06/2023
 25. Igor 20/02/2024
  • Jan Adamski 20/02/2024
 26. Bartek 08/05/2024
 27. Marcin 08/05/2024

Dodaj komentarz