Czego się spodziewać w mojej nowej kolekcji?

moja kolekcja

Otrzymuję ostatnio bardzo wiele pytań czytelników o moją nową kolekcję dla eGARNITUR. A ponieważ szykuje się zmiana iście rewolucyjna – i to zmiana na lepsze – postanowiłem opublikować wpis wyprzedzający. Bo wprawdzie kolekcja będzie miała premierę pod koniec listopada, ale już dziś mogę uchylić rąbka tajemnicy, a nawet pokazać jeden z garniturów. Najważniejsza informacja dotycząca mojej kolekcji jest taka, że wszystkie nowe garnitury będą szyte w technologii half canvas. Ale to nie wszystko, bowiem gdy będzie uzupełniany stan starych garniturów pozostających w ciągłej sprzedaży, one także będą half canvas. No i jeszcze jedna informacja, która – jak sądzę – zakrawa na sensację: pomimo przejścia z technologii klejonki na technologię half canvas – ceny garniturów nie ulegną zmianie.

W dalszej części wpisu znajdziecie bardziej szczegółowe informacje na ten temat a na razie chciałbym jeszcze pochwalić się, że moja kolekcja zdobyła już ugruntowaną renomę i opinię kolekcji o najlepszym stosunku jakości do ceny spośród wszystkich garniturów dostępnych na naszym rynku. Ostatnio w garniturach pochodzących z kolekcji wystąpili prowadzący różne programy w telewizji Polsat.

moja kolekcja

„Taniec z gwiazdami”. Rafał Maserak w garniturze PLACIDO.

moja kolekcja

„Twoja twarz brzmi znajomo”. Piotr Gąsowski w garniturze SALVATORE, Stefano Terrazzino w garniturze LEONARDO.

„Twoja twarz brzmi znajomo”. Aleksander Sikora w garniturze PLACIDO.

„Twoja twarz brzmi znajomo”. Stefano Terrazzino w garniturze LUIGI.

Zapewne wszyscy wiedzą na czym polega różnica pomiędzy marynarką klejoną a marynarką half canvas, jednak dla porządku – skrótowo o tym przypomnę. Otóż marynarka garniturowa posiada wewnętrzne wkłady i usztywnienia, które nadają jej pożądaną formę. Usztywnienia znajdują się na przodzie marynarki i klapach oraz przy wszyciu rękawów. W garniturach szytych u krawca (bespoke) usztywnienia są wykonywane z płótna z wplecionym włosiem końskim (zwanego włosianką) pikowanego ręcznie z miękką bawełną, a następnie są wszywane na przedzie marynarki oraz klapach. To usztywnienie jest jednym kawałkiem, który jest wywijany na klapy – dlatego w takich marynarkach klapy nie przylegają płasko do przednich pół; miejsce przejścia jest łagodnym łukiem.

Przednie poły marynarki przechodzą w klapy łagodnym łukiem. Wygląda to bardzo stylowo i jest wyróżnikiem marynarek wysokiej klasy.

W garniturach z masowej produkcji usztywnienie z płótna zostało zastąpione flizeliną przyklejaną na gorąco do tkaniny marynarki. Ten zabieg bardzo znacząco obniżył koszt wykonania garnituru. Marynarki na płótnie w porównaniu z marynarkami klejonymi ładniej się układają, mają lepszą oddychalność (flizelina jest z poliestru) i są trwalsze (flizelina ma tendencję do miejscowego odklejania się), ale są wyraźnie droższe. Dlatego szlachetna technologia half canvas jest rzadko stosowana w przypadku produkowanych na masową skalę garniturów RTW (ready to wear). Więcej na ten temat przeczytacie we wpisach: Marynarka na płótnie v.s. marynarka klejona, miękkie ramiona v.s wkłady barkowe oraz Dwa oblicza szycia na miarę. Dodać jeszcze tylko trzeba, że oprócz technologii half canvas, występuje też technologia full canvas różniąca się tym, że usztywnienie wykonane z płótna sięga do samego dołu marynarki podczas gdy w half canvas kończy się ono na wysokości talii.

Dla osób wyedukowanych modowo, ceniących klasykę i przedkładających ręczne rzemiosło nad masową produkcję, technologia half/full canvas jest świętym graalem mody męskiej bowiem stanowi symboliczne przejście od garnituru z masowej produkcji do szlachetnego, unikalnego produktu wykonanego znacznym nakładem pracy ręcznej. Takie podejście jest nie do końca uzasadnione bowiem w dzisiejszych czasach technologię half/full canvas da się zastosować na masową skalę, jednak nie ulega wątpliwości, że nakład pracy (w tym ręcznej) jest wyraźnie większy w przypadku half/full canvas niż ma to miejsce w przypadku klejonki. No i takie garnitury są lepsze od tych klejonych.

I właśnie takie usztywnienia przodów marynarek przy pomocy włosianki (czyli wspomniane half canvas) znajdą się w nowych garniturach mojej kolekcji. Pod koniec listopada wejdą do sprzedaży cztery nowe garnitury, a dwa kolejne – na początku grudnia. Sukcesywnie będą też pojawiać się nowe odszycia starych garniturów, które są w ciągłej sprzedaży. Teraz te stare garnitury będą w wersji half canvas. Oczywiście wszystkie nowe garnitury będą miały sartorialne detale: rozpinane guziki przy rękawach, brustaszę w kształcie łódeczki, szeroką butonierkę, guziki z rogu bawolego. Wszystkie będą miały podszewki wiskozowe, drukowane w kolorowe wzory. Wzorzyste podszewki to charakterystyczny wyróżnik mojej kolekcji; tym razem będą one bardziej stonowane niż miało to miejsce poprzednio. Mocną stroną garniturów z mojej kolekcji był zawsze szeroki zakres rozmiarówki; tym razem będzie jeszcze szerszy. Niektóre garnitury będą oferowane nawet w 65 rozmiarach. Standardowo będą to rozmiary: wzrost 170 – 188, tęgość 44 – 62, ale będą też garnitury w rozmiarach: wzrost 164 – 194, tęgość 44 – 70. To swoisty rekord na naszym rodzimym rynku zważywszy, że większość firm stosuje tzw. uproszczoną rozmiarówkę i garnitury występują tam w co najwyżej 15 – 20 rozmiarach. A zdarzają się też takie gdzie liczba rozmiarów nie przekracza 10. W takich rozmiarówkach nie ma przedziałów wzrostowych a jedynie założenie, że im ktoś jest tęższy, tym jest wyższy. Czyli np. niscy i korpulentni oraz wysocy i szczupli nie znajdą tam garnituru dla siebie.

Przejście z technologii klejonki na technologię half canvas to niejedyna zmiana w mojej kolekcji. Korekcie uległa też konstrukcja spodni – w nowych garniturach będą one nieco szersze w udach. Przypominam przy tej okazji, że w Bonus/eGARNITUR obowiązuje zasada dowolnej zamiany spodni. Czyli jeśli ktoś chciałby mieć spodnie szersze w udach (i równocześnie szersze u dołu), to powinien zamówić większy rozmiar. Np. jeśli jego rozmiarem jest 50 (marynarka tego rozmiaru leży na nim idealnie) to powinien zamówić spodnie 52, 54 lub nawet 56. Będą one oczywiście za szerokie w pasie i będą wymagały korekty krawieckiej. Ale zwężenie spodni w pasie to jest bardzo łatwa i tania operacja, zaś uzyskanie większego luzu w udach i większej szerokości u dołu – bywa bezcenne. Podobnie rzecz się ma ze sprawą długości nogawek. Jeśli ktoś chciałby mieć spodnie z mankietami to musi kupić takie na większy wzrost i oddać krawcowej do przeróbki. Więcej o tych sprawach przeczytacie we wpisach: Kupowanie spodni. Na co zwracać uwagę?, Spodnie z wysokim stanem w mojej kolekcji? i Spodnie z mankietami.

Wspomniałem powyżej o nowych odszyciach starych garniturów więc żeby postawić kropkę nad „i” dodam, że na przełomie listopada i grudnia trafią do sprzedaży wersje half canvas garniturów: HARRY, PLACIDO, BARNEY, BRUCE, KAROL, KEVIN, JORDAN, FRANK. Łącznie w tym okresie pojawi się 7.500 sztuk nowych garniturów (!). A w kolejnych miesiącach – następne klejone garnitury będą zastępowane garniturami na płótnie. Wszystkie garnitury half canvas będą miały stosowne oznaczenie na metce: pod nazwą modelu pojawią się słowa: Half Canvas.

moja kolekcja moja kolekcja

Nowe garnitury z mojej kolekcji miały się pierwotnie pojawić w sprzedaży na początku listopada. Termin premiery wprawdzie się nieco przesunął ale z częścią kolekcji zdążymy przed Black Friday. I jest to dobra okazja żeby zaproponować specjalne warunki sprzedaży. Otóż przez pierwszy tydzień garnitury będą sprzedawane z 10-procentowym dyskontem. Przy czym dotyczy to nie tylko tych garniturów, które trafią do sprzedaży przed Black Friday ale także tych, które premierę będą miały w grudniu. Po prostu wszystkie garnitury – przez pierwszy tydzień – będą sprzedawane w cenie obniżonej. Jak sądzę będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja, żeby piękny garnitur uszyty w technologii half canvas, z nieprzeciętnej jakości wełny pochodzącej z Vitale Barberis Canonico, kupić w cenie 1349 lub 1439 zł. Śledźcie mój blog: 21 listopada opublikuję wpis, w którym pokażę wszystkie nowe garnitury z mojej kolekcji i poinformuję o terminach ich wejścia do sprzedaży i okresie obowiązywania ceny promocyjnej.

Na koniec pozostaje mi już tylko zaprezentować jeden z garniturów, które premierę będą miały w listopadzie. Garnitur nazywa się UMBERTO i jest uszyty z flaneli super 120’s Vitale Barberis Canononico, w kolorze brązowym. Akurat kolor bardzo pasuje do obecnej aury ale też warto zwrócić uwagę na jego melanżowy charakter, który dodaje mu uroku. Sam kolor też nie jest czystym brązem bo można odnaleźć w nim nutki pomarańczowego a może nawet czerwonego. Przypadkowo podobne nutki przewijają się w kolorze butów co dało bardzo przyjemny efekt. Co by nie mówić tkaninę na pewno można nazwać piękną i bardzo przyciągającą wzrok. I o to przecież chodzi!

moja kolekcja moja kolekcja moja kolekcja moja kolekcja moja kolekcja moja kolekcja moja kolekcja moja kolekcja moja kolekcja

61 komentarzy

  1. Bartek 05/11/2024
    • Jan Adamski 05/11/2024
      • Sławomir 06/11/2024
        • Jacek 07/11/2024
  2. Krzysztof 05/11/2024
    • Jan Adamski 05/11/2024
      • Krzysztof 05/11/2024
        • Jan Adamski 05/11/2024
      • Artur 06/11/2024
        • Jan Adamski 06/11/2024
  3. Krzysztof 05/11/2024
    • Jan Adamski 05/11/2024
  4. Adam 05/11/2024
    • Jan Adamski 05/11/2024
      • Stefan 22/11/2024
        • Jan Adamski 22/11/2024
  5. Adam 05/11/2024
  6. Dawid 05/11/2024
    • Jan Adamski 05/11/2024
  7. Jacek 05/11/2024
  8. Ł 05/11/2024
    • Jan Adamski 05/11/2024
      • Ł 05/11/2024
        • Jan Adamski 05/11/2024
          • Ł 06/11/2024
          • Jan Adamski 06/11/2024
          • Agata 06/11/2024
          • Jan Adamski 06/11/2024
          • Mateusz Nadolski 17/11/2024
          • Jan Adamski 17/11/2024
  9. Adam 05/11/2024
    • Jan Adamski 05/11/2024
  10. Ryszard 06/11/2024
    • Gisch 06/11/2024
  11. MCZ 06/11/2024
    • Jan Adamski 06/11/2024
      • MCZ 06/11/2024
        • Jan Adamski 06/11/2024
          • MCZ 07/11/2024
          • Jan Adamski 07/11/2024
  12. Gisch 06/11/2024
    • Jan Adamski 06/11/2024
      • Gisch 06/11/2024
        • Jan Adamski 06/11/2024
          • Gisch 06/11/2024
          • Jan Adamski 06/11/2024
          • Gisch 07/11/2024
          • Jan Adamski 07/11/2024
          • Gisch 07/11/2024
  13. Piotr Słomiński 08/11/2024
    • Jan Adamski 08/11/2024
  14. Maciejek 08/11/2024
    • Jan Adamski 08/11/2024
  15. Piotr Słomiński 08/11/2024
  16. Piotr Słomiński 08/11/2024
  17. Zibi 11/11/2024
  18. Wojciech 21/11/2024
    • Jan Adamski 21/11/2024

Dodaj komentarz