Dzisiaj chciałbym zaprezentować mój nowy nabytek: brogsy szyte metodą ramową (Goodyear) w fabryce NORD w Słupsku. O tej metodzie szycia butów pisałem tutaj. Buty kupiłem w sklepie internetowym firmy NORD. Skorzystałem z możliwości, jakie daje ten sklep i zamówiłem buty w nieco innym kolorze, niż te oferowane standardowo, oraz poprosiłem o lekkie przyciemnienie nosków, pięt i przyszwy. Sklep oferuje zresztą jeszcze dale idącą indywidualizację zamówienia; można zamówić własne kopyto i wtedy buty będą idealnie dopasowane do stóp. Będą to typowe buty wykonane na miarę. Rozwiązanie to ma tylko jedną wadę: trzeba pofatygować się do Słupska, celem poddania się pomiarom stóp. Ale za to raz wykonane kopyta będą mogły służyć do wykonywania kolejnych butów. Podobno, kto raz zdecydował się na zamówienie butów na miarę, ten już nigdy nie będzie chciał chodzić w butach z półki sklepowej. To tak, jak z samochodem z automatyczną skrzynią biegów: przytłaczająca większość kierowców twierdzi, że woli skrzynie manualne. Ale jeśli ktoś raz spróbuje pojeździć automatem, to już nigdy nie będzie chciał wrócić do skrzyni manualnej. Wiem, bo sam jeżdżę automatem od kilkunastu lat.
Zanim przejdę do prezentacji moich butów, kilka ogólnych informacji na temat brogsów. Zainteresowanych pogłębieniem tematu odsyłam do wpisu na blogu Mr.Vintage tutaj. Uzupełnię tylko informacje tam zawarte, pokazując różne typy brogsów. Tak, jak każde buty, brogsy mogą mieć zamkniętą albo otwartą przyszwę.
Brogsy mogą być zdobione w różny sposób; w zależności od rodzaju zdobienia, noszą różne nazwy. Cztery najbardziej typowe rodzaje brogsów przedstawiają poniższe zdjęcia. Proszę zwrócić uwagę, że trzy pierwsze, to buty z zamkniętą przyszwą, natomiast czwarte – mają przyszwę otwartą.
a
Po tych ogólnych informacjach, czas na prezentację. Dodam jeszcze tylko, że komfort noszenia butów szytych metodą Goodyear jest rzeczywiście znakomity.
Panie Janie jakie są ceny takich butów ?
spokojny
W sklepie internetowym NORD-a cena wynosi 999 zł. Trzeba wejść w zakładkę „kolekcja męska” a następnie „meka”. Jeśli w ofercie nie ma butów w oczekiwanej kolorystyce, to należy się skontaktować ze sklepem i takie buty zostaną wykonane (w ramach kolorystyki skór, jakimi dysponuje fabryka, ale z możliwością przyciemniania np. nosków). Także przez kontakt ze sklepem internetowym można ewentualnie zamówić buty szyte na miarę.
Fajne!
Podobają mi się, ale trochę drogie.
Też jeżdżę autem z automatyczną skrzynią biegów, ale jak tylko będę mógł to wrócę do skrzyni ręcznej.
Zbyt często używamy słowa „nigdy”, nieprawdaż?
Zdecydowanie tak! „nigdy”, „zawsze”, „wszyscy” … a już zdecydowanie zbyt często „wszystkie kobiety” i „wszyscy mężczyźni”.
Panie Janie
Jak określiłby Pan te buty? W opisie znajdują się jako oksfordy, ale czy te dziurkowane zdobienia nie wykluczają ich z miana oksfordów? Pytam, ponieważ jestem zainteresowany ich kupnem, ale nie chodzę w garniturach na co dzień. Szczególnie mi zależy na informacji czy będą pasować do jeansowych spodni (oczywiście zwężanych w nogawce, bez żadnych ekstrawagancji)?
https://patine.pl/yanko-742-burdeos.html
Pozdrawiam
Marcin
Oksfordy to buty z zamkniętą przyszwą, a te podlinkowane mają właśnie zamkniętą przyszwę. Zatem są oksfordami. Według innej klasyfikacji są brogsami, a ściślej: półbrogsami. Będą pasować do wszystkich stylizacji każualowych oraz do dziennych garniturów. Nie nadadzą się tylko do garniturów wieczorowych na oficjalne okazje (wtedy obowiązują czarne oksfordy bez zdobień).
Przed zakupem proszę dokładnie sprawdzić, czy tęgość butów jest właściwa. Kopyto 915F jest dość szczupłe. Np. dla mnie te buty byłyby za ciasne, chociaż moja stopa nie jest wcale masywna, a podbicie średnie.
Bardzo ładne brogsy. Chyba będę się musiał w końcu skusić na buty tej marki. Obecnie mam zaufanie do butów marek Barker i Carlos Santos, ale ciekaw jestem jaka jest jakoś butów z „naszego podwórka”.
To jeden z pierwszych wpisów na blogu. Ma już bez mała 8 lat i tyleż mają brogsy, które trzymają się świetnie.
Jakość butów Meka/Nord jest bardzo wysoka, a firma jest jedną z nielicznych w Europie, które szyją tradycyjną metodą Goodyear, z 5-milimetrową podpodeszwą ze specjalnej (i bardzo drogiej) skóry. Większość marek stosuje cienką pododeszwę ze skóry przeciętnej jakości, do której doklejany jest fragment z płótna lub tworzywa i dopiero on jest zszywany z ramą. Czyli niby GYW, ale trochę oszukany 😉