Moje nowe brogsy

moda_meska_brogsy_02

Dzisiaj chciałbym zaprezentować mój nowy nabytek: brogsy szyte metodą ramową (Goodyear) w fabryce NORD w Słupsku. O tej metodzie szycia butów pisałem tutaj. Buty kupiłem w sklepie internetowym firmy NORD. Skorzystałem z możliwości, jakie daje ten sklep i zamówiłem buty w nieco innym kolorze, niż te oferowane standardowo, oraz poprosiłem o lekkie przyciemnienie nosków, pięt i przyszwy. Sklep oferuje zresztą jeszcze dale idącą indywidualizację zamówienia; można zamówić własne kopyto i wtedy buty będą idealnie dopasowane do stóp. Będą to typowe buty wykonane na miarę. Rozwiązanie to ma tylko jedną wadę: trzeba pofatygować się do Słupska, celem poddania się pomiarom stóp. Ale za to raz wykonane kopyta będą mogły służyć do wykonywania kolejnych butów. Podobno, kto raz zdecydował się na zamówienie butów na miarę, ten już nigdy nie będzie chciał chodzić w butach z półki sklepowej. To tak, jak z samochodem z automatyczną skrzynią biegów: przytłaczająca większość kierowców twierdzi, że woli skrzynie manualne. Ale jeśli ktoś raz spróbuje pojeździć automatem, to już nigdy nie będzie chciał wrócić do skrzyni manualnej. Wiem, bo sam jeżdżę automatem od kilkunastu lat.

Zanim przejdę do prezentacji moich butów, kilka ogólnych informacji na temat brogsów. Zainteresowanych pogłębieniem tematu odsyłam do wpisu na blogu Mr.Vintage tutaj. Uzupełnię tylko informacje tam zawarte, pokazując różne typy brogsów. Tak, jak każde buty, brogsy mogą mieć zamkniętą albo otwartą przyszwę.

nord_3

Po lewej but z zamkniętą przyszwą, po prawej – z otwartą. Foto: nord-shoes.com

Brogsy mogą być zdobione w różny sposób; w zależności od rodzaju zdobienia, noszą różne nazwy. Cztery najbardziej typowe rodzaje brogsów przedstawiają poniższe zdjęcia. Proszę zwrócić uwagę, że trzy pierwsze, to buty z zamkniętą przyszwą, natomiast czwarte – mają przyszwę otwartą.

moda_meska_blog_brogsy_1

Brogsy pełne (full-brogues). Foto: readsfootwear.co.uk

moda_meska_blog_brogsy_2

Półbrogsy (semi-brogues, half-brogues). Foto: readsfootwear.co.uk

moda_meska_blog_brogsy_3

Ćwierćbrogsy (quarter-brogues). Foto: readsfootwear.co.uk

moda_meska_blog_brogsy_4

Longwing brogues. Foto: readsfootwear. co.uk

 a

Po tych ogólnych informacjach, czas na prezentację. Dodam jeszcze tylko, że komfort noszenia butów szytych metodą Goodyear jest rzeczywiście znakomity.

moda_meska_brogsy_03

moda_meska_brogsy_04

moda_meska_brogsy_05

moda_meska_brogsy_06

moda_meska_brogsy_07

moda_meska_brogsy_08

moda_meska_brogsy_09

moda_meska_brogsy_10

10 komentarzy

 1. spokojny 17/10/2014
  • Jan Adamski 18/10/2014
 2. Bożena 26/10/2014
 3. Major 27/10/2014
 4. CarLoss 09/07/2016
  • anb 25/02/2019
 5. Marcin 17/04/2018
  • Jan Adamski 17/04/2018
 6. Łukasz 29/04/2022
  • Jan Adamski 29/04/2022

Dodaj komentarz