Kilka miłych niespodzianek

Odwiedzające mnie ptaki potrafią czasami bardzo zaskoczyć. O ile zupełnie prozaiczne są wizyty sikorek, wróbli, dzwońców czy sójek, trochę tylko ciekawsze mogą się wydać odwiedziny dzięciołów, grubodziobów, kapturek czy rudzików, o tyle wizyta bażanta to już rzecz naprawdę niezwykła. A zważywszy, że mój szeregowiec jest położony w dość ruchliwym miejscu i posiada maleńki ogródek odgrodzony płotami i żywopłotami od innych maleńkich ogródków, to przylot bażanta w takie miejsce zakrawa na sensację. Więc gdy sąsiadka zadzwoniła z informacją, że piękny bażant zaglądał do jej salonu przez drzwi balkonowe, a obecnie spaceruje po moim trawniku – myślałem, że żartuje. Bażant jednak rzeczywiście był i pozwolił się sfotografować. Nie spodobało mu się dopiero wtedy, gdy zacząłem rozstawiać statyw; spojrzał na mnie z niesmakiem i odleciał.

Ptaki_01_bazant Ptaki_02_bazant Ptaki_03_bazant

Kolejną miłą, wiosenną niespodzianką był powrót kapturek. W sezonie 2013/2014 kapturki towarzyszyły mi bez przerwy. Założyły gniazdo gdzieś w pobliżu i dochowały się dwójki młodych. Pewnego razu udało mi się nawet sfotografować mamę dokarmiającą podloty (podlotami nazywa się ptaki, które opuściły już gniazdo, ale nie są jeszcze samodzielne). Wszystko to opisałem tutaj, ale poniżej zamieszczam jeszcze raz dwa zdjęcia mamy-kapturki dokarmiającej młode. Później kapturkowa rodzina się rozproszyła, a jesienią wszystkie zniknęły definitywnie i nie było ich przez całą zimę. Muszę tu dodać, że kapturki odlatują na zimowiska w rejon Morza Śródziemnego. Ale pojedyncze osobniki zostają i zimują w Polsce. I z takimi osobnikami miałem do czynienia przez ostatnich kilka lat. Zawsze jeden samiec spędzał zimę przy moim karmniku. Ale nie tym razem; w zimie 2014/2015 nie było go. I oto kilka dni temu zauważyłem i sfotografowałem samicę, a także słyszałem śpiew samca. A więc wróciły! Może znów założą gniazdo i wychowają młode? Oczywiście nie wiem, czy to są te same kapturki, które były w roku ubiegłym. Ale wykluczyć też tego nie mogę, więc przyjmuję, że to te same. Na końcu zestawu załączam jeszcze zdjęcie samca kapturki z poprzedniej zimy. W chwili, gdy było robione temperatura wynosiła minus 15°C. Dlatego ptaszek ma nastroszone piórka i wygląd kuleczki. Przetrwał mrozy bez problemu.

Foto_19 Foto_18 Ptaki_20_kapturka Ptaki_21_kapturka Ptaki_22_kapturkaFoto_9

Kolejną niespodzianką było dla mnie obserwowanie kopciuszków. Tym razem działo się to nie w moim ogródku, lecz w siedzibie firmy, w której aktualnie pracuję. Kopciuszki postanowiły uwić gniazdo pod okapem jednego z okien. Ich obserwacja była bardzo ciekawa, bowiem zachowywały się w sposób, który nazwałbym ’bardzo ludzkim’. To znaczy samica znosiła budulec i znikała z nim pod okapem, gdzie zapewne wiła gniazdko. Uwijała się przy tym niezwykle, chociaż dość nieufnie zerkała w moją stronę, gdy stałem z wycelowanym aparatem. Natomiast samiec pojawiał się od czasu do czasu, ale nie zbliżał się zanadto do gniazda. Z pewnego oddalenia dopingował samicę śpiewem i zachęcającym spojrzeniem.

Ptaki_04_kopciuszek Ptaki_05_kopciuszek Ptaki_06_kopciuszek Ptaki_07_kopciuszek Ptaki_08_kopciuszek Ptaki_09_kopciuszek Ptaki_10_kopciuszek Ptaki_11_kopciuszek

3 komentarze

  1. Dariusz Kazimierczak 26/04/2015
    • Jan Adamski 26/04/2015
  2. tomek 13/05/2015

Dodaj komentarz